Nawet jeśli firma przeżywa ciężkie chwile, nie może to oznaczać braku doszkalania pracowników. Wiedza know-how jest niezwykle ważna w większości przedsiębiorstw, które funkcjonują w branżach, w których ciągłe zmiany są warunkiem przetrwania. Najczęściej to właśnie szkolenia pracownicze są „obcinane”, kiedy trzeba poczynić pewne oszczędności. A przecież są sposoby na to, żeby był wilk syty i owca cała.
Nie trzeba całkowicie rezygnować z doszkalania pracowników. Wystarczy zmienić ich rodzaj, a właściwie ich formułę. Zamiast posyłać cały dział na kilkudniowy kurs na drugi koniec kraju, można skorzystać z e-szkoleń. Najbardziej popularną formą nauczania na odległość jest e-learning, czyli nauczanie z wykorzystaniem komputerów oraz internetu. Polega ono na przesyłaniu materiałów szkoleniowych do osób zainteresowanych szkoleniem. Materiały mogą mieć formę notatek, podręczników, arkuszy ćwiczeń lub formę multimedialną. Ale to nie wszystko. E-learning to także konferencje prowadzone przez radio, telewizję lub internet. Na zachodzie taka forma nauczania staje się codziennością w środowisku akademickim.
Coraz większą popularnością cieszą się webinaria. Proste narzędzia internetowe oraz określone aplikacje stworzone specjalnie do e-learningu pozwalają na przeprowadzanie szkoleń każdemu, bez względu na to czy posiada wiedzę i umiejętności dotyczące programowania. Osoba znajdująca się na drugiej półkuli może przeprowadzić konferencję online, bo technologia umożliwia korzystanie nie tylko z przesyłania dźwięki, ale także obrazu, multimedialnej prezentacji, materiałów szkoleniowych. Jedną z najważniejszych cech webinariów jest ich interaktywność. Uczestnicy konferencji mogą aktywnie w niej uczestniczyć przez zadawanie pytań i dzielenie się swoimi uwagami.
Dodaj komentarz