Co z tym podatkiem VAT?


Każdy przedsiębiorca, który albo myśli o założeniu własnej działalności albo jest świeżo upieczonym właścicielem własnej firmy staje przed tym samym pytaniem… Czy musi być Vatowcem, czy obejmuje go zwolnienie, czy warto być podatnikiem VAT?

Ale od początku… Czym właściwie jest ten podatek VAT?

Firma musi opłacać podatek VAT jeśli jest klientem innej firmy lub jeśli sama udostępnia innym swoje towary i usługi. Każde zlecenie, które wiąże się z wykonaniem przez kogoś pracy, usługi lub wykonaniem jakiegoś przedmiotu, czy towaru, musi zostać udokumentowane poprzez odpowiednią fakturę. O czym należy pamiętać? Całą kwotę, którą my przekazujemy innej firmie odliczamy od zobowiązania przekazywanego do Urzędu Skarbowego. Zyskujemy w ten sposób tzw. podatek.

Jak to wygląda w praktyce?

Część firm jest vatowcami, a część nie. Firmy, które vatowcami nie są nie mogą oczywiście wystawiać faktury, nie mogą tym samym współpracować z żadnymi większymi firmami, które od nich takiego poręczenia wymagają. Zatem bycie podatnikiem VAT jest dla nas pewnego rodzaju furtką do jakichkolwiek możliwości współpracy, zawierania umów itp.

Właściwie Vatowcem nie opłaca nam się pozostać tylko wtedy, kiedy w założeniu nie będziemy świadczyć swoich usłuch innym podmiotom instytucjonalnym.

Próg dochodów po przekroczeniu, którego Vatowcami stajemy się obowiązkowo to 150 tys. zł.

Każdy Vatowiec zobowiązany jest do prowadzenia Ewidencji sprzedaży i zakupów VAT. Tylko dzięki niej jesteśmy w stanie określić jaką kwotę musimy przekazać do Urzędu Skarbowego. Podatek wpłacamy zawsze do 25 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.

Podsumowując:

  • podatek vat jest konieczny jeśli chcemy rozbudowywać naszą firmę i planujemy jej szeroki rozwój,
  • żadna firma, która jest vatowcem nie będzie z nami współpracowała jeśli za swoje usługi nie wystawimy jej faktury,
  • bycie Vatowcem wiąże się z pewnymi obowiązkami, ale wiąże się również z możliwością odliczenia pewnej kwoty,
  • obowiązek bycia vatowcem należy się wszystkim firmom, których dochód przekroczył kwotę 150 tys zł.
  • to, że za dana usługę, czy towar nie pobieramy opłaty nie daje nam prawa do niewystawiania faktury, wszystkie takie czynności dokumentujemy za pomocą faktur wewnętrznych,
  • księgowość firmy możemy prowadzić sami lub wynająć do tego biuro rachunkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*