Czy warto zostać VATowcem?

faktura

Wreszcie zdecydowałeś się na poważny krok w swojej karierze zawodowej. Wiesz już jakiego rodzaju działalność chcesz otworzyć i czym się zajmować. Masz świetny biznes plan i współpracowników, wytypowanych spośród swoich znajomych. Pozostały już tylko formalności, których dopełnienie, umożliwi Ci otwarcie firmy.

Czy jesteś pewien jakie działania przeprowadzić. Czy stać się płatnikiem VAT-u czy może skorzystać ze zwolnienia jego opłacania? To pytanie towarzyszy chyba najczęściej młodym przedsiębiorcom. Szczególnie tym, którzy z finansami i gospodarką, przynajmniej do tej pory mieli niewiele wspólnego.

Wreszcie niewiele osób wie także o tym, że ze zwolnienia skorzystać nie mogą lub zupełnie odwrotnie, muszą.

Bycie Vatowcem-plus, czy minus?

Teoretycznie odpowiedź na to pytanie nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Dla jednych opłacanie VATu to nowe możliwości współpracy z innymi firmami.  Dla drugich opłacenie go może się wiązać wyłącznie z wyższymi kosztami prowadzenia firmy.

Bezsprzecznym plusem zwolnienia z opłacania VATu jest z pewnością znacznie mniej zawiła biurokracja prowadzenia firmy oraz ewidencji.

Wystarczy prowadzić ewidencję sprzedaży, nie musimy się jednak przejmować księgowością i fakturami.

Podatnicy VAT to z kolei znacznie więcej obowiązków. Wystawianie faktur, opłacanie ich i rozliczanie najczęściej musi się odbywać przy udziale księgowych i rozbudowanych biur rachunkowych.

Sami nie posiadamy bardzo często ani wiedzy, ani czasu na to. By zająć się cała papirologią.

Co zatem przemawia za tym, by VATowcem zostać?

Przede wszystkim fakt, że wiele firm chcących z nami współpracować będzie chciało rozliczyć się za nasz towar lub usługę, poprzez wystawienie faktury. Dokument ten jest bowiem najlepszym źródłem do tego, by zorganizować w swojej firmie stały przepływ kosztów.

Ale o co chodzi z tym VATem?

praca

VAT to podatek jaki należy odprowadzić od poszczególnych towarów lub usług. Tłumacząc z polskiego na nasze. Jeśli fakturę wystawiamy my, to odprowadzamy od niej podatek. Jeśli natomiast opłacamy jakąś fakturę, to wrzucamy ją w koszty firmy i jednocześnie zmniejszamy sobie podatek, jaki musimy opłacić z naszych faktur.

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się dosyć skomplikowana, jednakże po kilku miesiącach prowadzenia firmy wszystko powinno być już jasne.

Nie wiesz, czy zostać VATowcem?

Udaj się po poradę do biura księgowego lub po prostu zapytaj o to w Urzędzie Skarbowym.

W ten sposób być może oszczędzisz sobie błędu popełnionego podczas wyboru jednej z opcji. Inne podobne informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*