Jak urządzić funkcjonalne biuro w domu?

Samozatrudnienie i praca z własnego domu to coraz częstsza forma działalności. Jednak aby móc w komfortowy sposób wykonywać swoje obowiązki służbowe, konieczne jest urządzenie funkcjonalnego biura. Oto kilka porad, jak zaaranżować w swoim domu wygodne miejsce pracy.

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w charakterze wolnego strzelca. Fotografowie, copywriterzy, graficy, tłumacze oraz programiści wybierają swoją działalność, zamiast pracy na rachunek pracodawcy. Wiąże się to z koniecznością samodzielnego przygotowania swojego stanowiska pracy, co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.

Biuro w domu

Bardzo ważnym aspektem pracy w domu jest wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na biuro. Ma to znacznie nie tylko dla komfortu wykonywania służbowych obowiązków, ale również dla właściwego balansu pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Byłoby to trudne do osiągnięcia, gdyby nasze biuro było umiejscowione w tym samym miejscu, w którym śpimy lub odpoczywamy.

Jeśli nasze miejsce pracy jest usytuowane w większym lokalu lub np. domu jednorodzinnym, na biuro warto przeznaczyć pokój znajdujący się na dolnej kondygnacji lub maksymalnie blisko wejścia. Ma to znacznie, jeśli będą odwiedzać nas klienci lub współpracownicy. Ponadto na domowe biuro lepiej nie wybierać pomieszczenia pozbawionego okna – takie wnętrze z pewnością nie wpłynie dobrze na motywację do pracy.

Wystrój

Urządzając domowe biuro warto pamiętać, że meble muszą być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. W dalszej kolejności liczy się ich wygląd, ponieważ nawet najefektowniejsze krzesła czy stoliki, mogą okazać się bardzo niewygodne. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie sprzętów, dostosowanych typowo do pracy biurowej. Warto przy tym uwzględnić np. maty ochronne, jeśli podłoga w pomieszczeniu jest pokryta panelami. Dzięki temu krzesło na kółkach nie zniszczy ich powierzchni.

Wybierając biurko musimy mieć na uwadze nie tylko przestrzeń dla komputera, ale również dla innych niezbędnych w pracy sprzętów – telefonu, skanera czy drukarki. Ponadto w funkcjonalnym domowym biurze nie może zabraknąć pólek, szafek i zasobników, w których będziemy przechowywać dokumenty i inne przedmioty związane z działalnością firmy. To właśnie pudełka i zasobniki mogą pełnić funkcję dekoracyjną w naszym gabinecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*