Koszty pracy w domu

binzes

Praca w domu mimo swoich oczywistych zalet, wiąże z określonymi kosztami dla pracownika, które trzeba brać pod uwagę decydując się na takie zatrudnienie. Podane w artykule ceny powinniśmy traktować orientacyjnie.

Praca w domu jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla młodych mam, osób niepełnoprawnych i przedstawicieli różnych wolnych zawodów. Generuje również określone koszty, które powinniśmy wziąć pod uwagę, nim zdecydujemy się na taką formę pracy. Prawdą jest, iż nie ponosimy kosztów związanych z dojazdami, czy zakupem zaawansowanych urządzeń, kosztów pozwoleń i tak dalej. Koszty pracy w domu wiążą się ze zwiększonymi rachunkami, jakie i tak płacimy, na przykład opłaty za prąd, internet czy telefon. Rachunki za prąd mogą wzrosnąć do dziesięciu procent.

Koszt internetu to opłata w granicach od 45 do 200 złotych miesięcznie. Jest to zależne od operatora i wybranego pakietu. Powinniśmy pamiętać, że w koszty pracy w domu należy wliczyć naprawę albo wymianę sprzętu, czy zakupu ewentualnych materiałów biurowych. Cena naprawy komputera jest zależna od rodzaju usterki i waha się w granicach od 30 do 800 zł. W cenę naprawy oprócz kosztów wymienianej rzeczy trzeba wliczyć pracę serwisanta i koszt transportu. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić telepracownikowi narzędzia do pracy w domu, opłacić koszty ubezpieczenia i podłączenia urządzeń.

Pracownik oraz pracodawca powinni wspólnie ustalić zasady wykorzystania sprzętu przez pracownika. W sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę na swoim prywatnym sprzęcie zagwarantowany ma ekwiwalent pieniężny. Jego wysokość określa się biorąc pod uwagę normy zużycia sprzętu, koszt rynkowy sprzętu, ilość materiału zużytego na potrzeby pracodawcy i cenę rynkową materiału. Koszty rachunków zależą od taryfy operatora oraz czasu pracy. Koszty pracy w domu jesteśmy w stanie zmniejszyć wybierając najbardziej korzystną ofertę dostawy internetu. Rachunki za telefon będą na pewno mniejsze, jeżeli wybierzemy ofertę z największą ilością darmowych minut i niską ceną za rozmowy i SMS-y. Rachunki za prąd mogą być także mniejsze, jeżeli nie będziemy zostawiali komputera w stanie czuwania.

Koszty zatrudnienia w domu często okazują się zdecydowanie niższe od kosztów pracy w siedzibie pracodawcy. W wielu sytuacjach, jednocześnie w pracy stacjonarnej w siedzibie pracodawcy, jak i telepracy, pracownik jest odpowiedzialny materialnie za użytkowany sprzęt. Decydując się na telepracę powinniśmy brać pod uwagę plusy i minusy tej formy zatrudnienia. Zaletą telepracy jest możliwość połączenia pracy z wychowaniem dziecka czy praca pomimo choroby. Możliwość swobodnego zarządzania czasem swojego zatrudnienia, satysfakcja z samodzielnego wykonania powierzonych zadań czy deficyt konfliktów interpersonalnych. Więcej porad z zakresu prowadzenia biznesu znajdziemy tutaj..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*