5 dowodów na to, że firma IT może być ekologiczna!

Informatycy od lat są oceniani bardzo wysoko, jeśli wziąć pod uwagę ich powiązania z ekologią. Nie ma w tym nic dziwnego. Bowiem jak wskazują badania to właśnie oni dbają o ekologiczne zachowania w swoich firmach z należyta starannością. Najczęściej segregują śmieci, dodatkowo dbają oto, by po każdej zakończonej pracy wyłączyć cały dostępny w firmie sprzęt komputerowy.

To, że informatycy posiadają ogromną wiedzę, a firmy w których pracują maja chyba największy potencjał wie każdy. Nie jednego dziwi zatem fakt, że tych myślicieli zaczęto w pewnych kręgach nazywać zielonymi… Skąd taka nazwa? A może nie nawiązuje ona wcale do zakresu ich wiedzy, ani inteligencji?

Zielone IT to pojęcie, które ukształtowało się po tym, jak informatycy zostali okrzyknięci tymi, którzy wiernie wspierają działania ekologiczne w zakresie prowadzenia swoich firm.

Dlaczego IT może być uznane za zielone?

Po pierwsze poprzez zmniejszenie wykorzystania energii, dbałość o to by sprzęt nie pracował wówczas, gdy nie jest to niezbędne. Tym samym zmniejszeniu ulega ślad węglowy oraz koszty eksploatacji firmy.

Informatycy dbają także o recykling urządzeń będących na wyposażeniu ich firmy. Odzyskane w recyklingu aluminium, plastik, czy miedź, mogą być wykorzystane tym samym kilka razy i to nie tylko przez firmy stricte informatyczne.

Mniej papieru, więcej drzew

O tym, że ludzie pracujący w IT nie mają potrzeby noszenia ze sobą sterty papierów wie każdy. Najlepiej zresztą informatycy, którzy zamiast drukowania miliony kartek, wola wszystkie niezbędne dane zapisywać w chmurze, na dysku komputera, czy innych urządzeniach przenośnych.

Tym samym, zachowana zostaje zarówno energia związana z wytwarzaniem papieru jak i pracą drukarek.

Nowe, mniej uciążliwe technologie to także duża rola wirtualizacji, która zakłada znaczne ograniczenie wykorzystania maszyn oraz miejsca w firmowej placówce. Tym samym znacznie mniejszy nacisk odczuwa samo otoczenie i środowisko umieszczone pomiędzy instytucjami firmowymi.

Co ty możesz zrobić w swojej firmie, by także otrzymać miano zielonego?

Jest kilka czynników, które mogą zwiększyć Twoją świadomość bycia ekologicznym. Wystarczy, że w swojej firmie:

Zmniejszysz zużycie baterii elektrycznych,

Efektywnie wykorzystasz żywotność swojego sprzętu, np. zakupując komputery wysokiej klasy lub zaopatrując się w monitory LED,

Zastosujesz najlepszej jakości oprogramowanie oraz narzędzia do wirtualizacji.

Jak uważają fachowcy, o tym jak stworzyć zielona firmę (ekologiczną) powinno się pisać już w poradnikach dotyczących etapów tworzenia firmy. Byłoby to znacznie rozsądniejsze z punktu widzenia przyszłego posiadacza własnej działalności.

O tym jak zdobyć regon, jak wypełnić druki z pewnością dowiemy się bowiem w urzędzie podczas zakładania firmy. O tym, jak tworzyć firmę w zgodzie z ekologią nie dowiemy się z pewnością nigdy, jeśli sami nie zaczniemy dążyć do zdobycia tej cennej wiedzy.

Podobny wpis także tu: http://artelis.pl/artykuly/58230/Firma-a-dane-osobowe-jej-pracownikow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*