Własna działalność gospodarcza w domu

Prowadzenie firmy w wielu przypadkach nie oznacza konieczności wynajmowania odrębnego biura. Osoby prowadzące jednoosobowe działalności, zajmujące się na przykład projektowaniem wnętrz, grafiką, tworzeniem stron internetowych, mogą pracować w domu. Jednak każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

 

Praca w domu nie generuje dodatkowych kosztów – kupno lub wynajem powierzchni biurowej jest dużym wydatkiem, na który nie mogą pozwolić sobie początkujący przedsiębiorcy. Jeśli tylko charakter pracy pozwala na pracowanie w domowych pieleszach – dlaczego nie?

Właśnie. Dlaczego? Przecież do miejsca pracy blisko, nie trzeba przedzierać się przez korki, stresować, nie trzeba nawet przebierać piżamy. I tu pojawia się problem, bo nie każdy potrafi się zmotywować do pracy. Przecież w domu zawsze jest coś do zrobienia. Stąd najszybsza droga do braku jakiejkolwiek granicy pomiędzy życiem prywatnym a życiem zawodowym. Z drugiej strony – niektórym osobom znacznie lepiej pracuje się w ciszy i spokoju domowej atmosfery, a to daje tylko własna działalność gospodarcza.

Zgłoszenie do wspólnoty mieszkaniowej faktu, że prowadzi się działalność gospodarczą może poskutkować podniesieniem czynszu. Jest to zgodne z prawem – zakłada się, że eksploatacja nieruchomości musi być droższa: klienci przechodzą przez klatkę schodową, używają windy, produkuje się więcej śmieci.

Ale jest jeszcze jedna strona medalu. Jeśli remontujemy mieszkanie możemy część kosztów, związanych z materiałami budowlanymi oraz usługami remontowymi, odliczyć od podatku. Z kolei co miesiąc można odliczyć koszty eksploatacji mieszkania, przeznaczonego na prowadzenie firmy. Chodzi o opłaty za remont klatki schodowej czy wywóz śmieci – stanowią koszty uzyskania przychodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*