Przeglądając oferty pracy czy listy motywacyjne zauważyłeś, że jedną z najczęściej poszukiwanych przez pracodawców umiejętności jest praca w grupie? Niestety nie można się tego nauczyć – albo lubimy pracować zespołowo, albo jesteśmy samotnymi wilkami. Mimo wszystko warto jednak wiedzieć, jak powinna wyglądać efektywna praca zespołowa.
Dobry zespół, to niezbyt liczny zespół (optymalna ilość to 10 osób), który darzy się za to dużym zaufaniem, a jego członkowie mogą na sobie polegać. Jest to rodzaj wspólnoty, która wzajemnie się wspiera oraz uczy od siebie nowych umiejętności. Ale zespół to również wspólna odpowiedzialność i wspólne cele do zrealizowania.
Gdy w zespole pojawi się jakiś konflikt, to powinien być on od razu rozwiązany. Jeśli członkowie grupy mają jakieś wątpliwości, dobrze jest zorganizować osobne spotkanie, by je rozwiać. Nie zaszkodzi też spotkać się podczas wypadu integracyjnego, aby rozluźnić nieco atmosferę.
Należy także zadbać o dobrą komunikację oraz przepływ informacji w grupie. Każdy powinien dobrze wiedzieć, na jakim aktualnie etapie realizacji znajduje się zadanie, które zespół ma do wykonania. Można sobie w tym pomóc wykorzystując najnowsze technologie (np. korzystając z elektronicznego obiegu dokumentów, który usprawni prace nad danym projektem).
Grupa musi posiadać lidera, czyli osobę, która będzie rozdzielać obowiązki oraz sprawować kontrolę nad resztą zespołu. Ale uważaj – faworyzowanie poszczególnych osób w grupie jest niedopuszczalne! Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest odpowiednia motywacja – jeśli jesteś kierownikiem zespołu, to nie żałuj jego członkom pochwał za dobrze wykonaną pracę. I najważniejsze – zespół tworzą ludzie, którzy po prostu się nawzajem szanują.
Dodaj komentarz