Nasza sytuacja materialna potrafi być zmienna jak pogoda wiosną. Nic zatem dziwnego, że niekiedy pożyczka jest jedyną alternatywą na powrót do normalnego życia.
Niekiedy nie ma wyjścia, jeśli chcemy pożyczyć pieniądze od banku musimy zastawić pod kredyt dom lub mieszkanie własnościowe. Na czym polega ten rodzaj udzielani kredytu przez banki?
Pożyczki hipoteczne widnieją w ofertach wielu banków. Teoretycznie nie różni się ona zbyt mocno od innych ofert pożyczkowych, przy czym warto wiedzieć, że tutaj nie musimy wykazywać celu na który chcemy przeznaczyć środki. Bank interesuje praktycznie tylko to, czy dany kredyt jesteśmy w stanie spłacić.
Chyba najlepszym zabezpieczeniem dla pożyczki hipotecznej będzie mieszkanie lub dom. Tym bardziej jeśli my sami jesteśmy właścicielami domu.
Dlaczego pożyczka hipoteczna jest dobrym rozwiązaniem?
Teoretycznie z tego tytułu ponosimy tylko same profity. Po pierwsze otrzymujemy niższe oprocentowanie niż w przypadku tradycyjnej pożyczki.
Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest też niższe od: kredytu samochodowego, karty kredytowej i kredytu odnawialnego w koncie osobistym.
Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o zabezpieczenie. Dom zawsze będzie dla banku więcej wart niż samochód.
Jedyne o czym należy pamiętać to fakt, że pożyczki hipotecznej nie otrzymamy od tak. Konieczne będzie przede wszystkim złożenie odpowiedniej dokumentacji dającej 100 procentową gwarancję bankowi.
Przy pożyczce hipotecznej w grę wchodzą także koszty, których nie ma przy kredycie gotówkowym. To m.in.: wycena nieruchomości, ustanowienie hipoteki przez bank, wpis hipoteki czy ubezpieczenie pomostowe.
Jakiej wysokości pożyczkę możemy otrzymać?
Z reguły jest to około 70-80% wartości naszej nieruchomości. Okres spłaty takiej pożyczki jest jednakże krótszy aniżeli tradycyjnego kredytu hipotecznego.
Tak, jak przy każdym innym kredycie bank sprawdzi, czy będziemy w stanie spłacać pożyczkę hipoteczną. Dlatego będziemy musieli udokumentować posiadanie dochodów, które umożliwią spłatę zaciągniętego zobowiązania w postaci pozytywnej historii kredytowej. Pamiętaj o tym, zanim udasz się do banku po pieniądze.
Dodaj komentarz