Biurokracja online

Trudno jest generalizować poszczególne okresy życia człowieka na ziemi. Z pewnością cały czas idziemy do przodu, aczkolwiek nie da się tez wykluczyć, że kiedyś w pewnym sensie było lepiej.

Na przykład taki jaskiniowiec nie martwił się o podatki, składki ZUS i inne dobrze znane instytucje. Z drugiej jednak strony nie mógł nawet pomarzyć o przyjemnościach, jakie może sobie zafundować człowiek w chwili obecnej. Nie mógł o tym pomarzyć, ponieważ jego wyobraźnia nie mogła przecież wykroczyć tak daleko. Z biegiem lat staliśmy się jednak coraz bardziej zorganizowani. Dziś żyjemy w świecie, gdzie biurokracji jest pełno na każdym kroku.

Żyjemy w określonym systemie, podporządkowani prawu, mamy obowiązki i rzecz jasna ograniczoną swobodę działania. Musimy płacić podatki, no chyba że jesteśmy rodziną Al Capone, wtedy rozmawia się zupełnie inaczej. Mówiąc jednak zupełnie na poważnie, jesteśmy zmuszeni do załatwiania całego multum spraw, stojąc w różnego rodzaju urzędach, czy to w gminie, czy w mieście czy w ZUSIE, KRUSIE i innych pisanych wielkimi literami. Płacimy mnóstwo rachunków, faktur, księgujemy.

Przy tym wszystkim nie raz wykańczamy stawy i nerwy. Ale faktycznie musimy to robić w tak drastyczny sposób? Otóż jak się okazuje nie, ponieważ magiczne słowo online daje dziś tak olbrzymie możliwości, że dzięki zwykłemu, a raczej niezwykłemu połączeniu z internetem, jesteśmy w stanie dokonać nadzwyczajnych rzeczy. Na pewno, bowiem to sprawdzone, możemy prowadzić elektroniczną księgowość, płacić elektroniczne faktury, składać elektroniczny wniosek o założenie firmy, a nawet co do minuty przez internet zamówić pizzę, na całe szczęście, nie elektroniczną, bo ta w pojedynku z naszymi zębami mogłaby spowodować spięcie i niestrawności.

 

Tych z pewnością nie nabawimy się, kiedy mamy do czynienia ze wspomnianą elektroniczną księgowością. To mechanizm, który łączy w sobie Panią księgową, doświadczoną i elegancką, z atrakcyjnym i młodym Panem, czyli najnowszej generacji systemem informatycznym. Wszystkie niezbędne dokumenty składowane są w jednym miejscu, czyli na wirtualnym serwerze, z którego nic nie ma prawa zginąć. Dodatkowo jesteśmy w stanie do cały czas na bieżąco kontrolować, dokładnie 24 godziny na dobę.

Podobnie jest z płaceniem elektronicznych faktur i ich księgowaniem. Dzięki wykorzystaniu technologii internetowej, zbędne jest dowożenie ich do kontrahentów, drukowanie tysiąca kolorowych kartek, a co za tym idzie marnowanie tuszu. Po pierwsze oszczędzamy, po drugie wszystko realizuje się samo, przede wszystkim szybciej, po trzecie nie musimy wychodzić z domu, a naszą tożsamość potwierdzamy podpisem kwalifikowanym.

Wszystkie podobieństwa jak najbardziej służą też chociażby wnioskowi CDEGN-1, dzięki któremu przez internet założymy własną działalność gospodarczą. Również nie będziemy musieli się przy tym napocić, ponieważ zrobimy to jedząc śniadanie w łóżku bądź odpoczywając z laptopem na plaży w Malezji, po tym jak porzuciliśmy naszą dotychczasową pracę i postanowiliśmy postawić na to indywidualne wyzwanie.

Przy tych wszystkich rozwiązaniach należy stwierdzić, bowiem inaczej się nie da, że najnowsze rozwiązania technologiczne zdecydowanie ułatwiają nam życie i przy nich nawet pejoratywnie kojarzące nam się słowo biurokracja, nie wydaje się być tak gorzkie, a może nawet smakować przyjemnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*