Czy do firmy opłaca się kupić alkomat?

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, można powiedzieć. Wiąże się z tym wiele faktów, a przede wszystkim jeden – wszyscy jesteśmy podatni na słabości. Większość z nam lubi się też dobrze pobawić, a nie każdy podczas przyjęć myśli o konieczności stawienia się w pracy, często nazajutrz. Dlatego też dobrze mieć na wyposażeniu w firmie alkomat.

Kwestia ta jest szczególnie istotna, jeśli do czynienia mamy z kierowcami. Jazda w stanie wskazującym sprawi, że kłopoty będzie miał nie tylko kierowca pojazdu, ale również podmiot, który jest przez niego reprezentowany – w tym przypadku nasza firma.

Przypadki spożywania alkoholu podczas pracy to już osobna kategoria wykroczenia. Jeśli mamy uzasadnione powody, by przypuszczać, że ktoś po kryjomu sobie w pracy popija, to mamy obowiązek zareagować – nie tylko po to, by nasza firma działała lepiej, ale również w świetle prawa. Jeśli bowiem taki pracownik zrobi sobie krzywdę, możemy mieć sporo nieprzyjemności z tego tytułu.

Dokładny alkomat możemy kupić już w cenie do 400 złotych, warto jednak zainwestować w urządzenie nieco droższe, a zatem i dokładniejsze. Niektóre z nich mają również możliwość zbadania zawartości alkoholu w płynie zamkniętym w butelce. Jeśli natomiast pracujemy w miejscu, w którym bezwzględnym warunkiem wykonywania czynności pracowniczych jest zerowa zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, to rozejrzeć się powinniśmy za urządzeniem z jeszcze innej kategorii – niektóre alkomaty mają możliwość otwarcia drzwi dopiero po badaniu.

Decydując się na konkretny model, powinniśmy się zastanowić, ile kosztować nas będzie eksploatacje urządzenia. W jej skład wchodzi przede wszystkim kalibracja urządzenia oraz wymiana czujnika. W niektórych modelach można ją wykonać samodzielnie, niemniej nie zawsze jest to możliwe – w przeciwnym przypadku konieczna będzie wizyta w serwisie. Samodzielna wymiana części składowych to kolejne oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*