Czy warto być VAT-owcem?

pieniądzeZakładając działalność gospodarczą stajemy przed koniecznością podjęcia decyzji związanych z funkcjonowaniem firmy pod względem prawnym. Jest to bardzo ważna decyzja, która może być brzemienna w skutkach dla całej działalności naszego przedsiębiorstwa. Nie można więc podejmować jej bez odpowiedniego przemyślenia i rozważenia wszystkich istotnych spraw. Między innymi otwierając działalność gospodarczą stajemy przed koniecznością podjęcia decyzji o tym, czy być płatnikiem VAT, czy też ograniczyć się do wystawiania rachunków zryczałtowanych.

Podjęcie decyzji takiej wymaga rozważenia kwestii czy warto być vatowcem. Spotkamy się z różnymi opiniami na ten temat w zależności od tego z kim będziemy się konsultowali. Jak w każdej sprawie również przy podjęciu decyzji o tym czy być vatowcem znajdziemy za i przeciw takiego stanu rzeczy. Dla początkującej działalności VAT to dodatkowe obciążenie, które zwiększa trudności jakie pojawiają się przy rozliczeniach z urzędem skarbowym. Jest to główny argument przeciwników takiego podatku. Jeśli jednak nasza firma rozwinie swoją działalność prędzej czy później zaczniemy zauważać, że taka firma rozliczeń jest nam niezbędna i szybko dołączymy do grona tych osób, które uważają, że warto być vatowcem. Idąc tym tropem należy przede wszystkim podkreślić, że VAT znacząco ułatwia nam prowadzenie wszelkich spraw w przedsiębiorstwa. Kontakty z różnymi firmami będą znacznie łatwiejsze, gdy będziemy mogli wystawiać faktury. Wiele dużych przedsiębiorstw liczy bowiem na to, że z kosztów swoich transakcji będzie mogło odliczyć sobie podatek VAT. Aby było to możliwe konieczne jest wystawianie faktur VAT przez firmę, z którą się współpracuje. Jeśli więc staniemy się płatnikami podatku VAT na pewno powiększy się grono potencjalnych klientów, którzy będą chcieli z nami współpracować. Tak więc możliwość odliczania podatku a co za tym idzie możliwość oferowania produktów w niższych cenach to główne zalety bycia płatnikiem VAT. Jeśli więc Twoja firma jest duża i pragnie współpracować z liczącymi się przedsiębiorcami konieczne jest, być został płatnikiem VAT. Jest to oczywiście więcej papierkowej roboty, jednak korzyści jakie będą z tego płynęły będą zdecydowanie większe niż sam kłopot z prowadzeniem rozliczeń.

Podsumowując można stwierdzić, że na naszym rynku warto być vatowcem, jeśli Twoja firma oferuje dużą ilość produktów i ciągle się rozwija. Mniej opłacalne będzie to w przypadku, gdy ograniczasz się go działalności usługowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*