Czy warto być VAT-owcem?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej związane jest z bardzo wieloma kwestiami natury prawnej, które muszą zostać dobrze rozwiązane, by prowadzone przedsiębiorstwo mogło przynosić jak największe zyski.

W Polsce w tym względzie szczególnie ważne będzie wybranie odpowiedniej formy rozliczeń podatkowych, które będą najbardziej korzystne dla danego przedsiębiorstwa. Wiele osób zastanawia się przede wszystkim czy warto być VAT-owcem czy też lepiej uzyskać zwolnienie z tego podatku. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i uzależniona jest od konkretnej firmy, gdyż w każdym przypadku inne rozwiązanie będzie lepsze.
Jest wiele kwestii, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o tym, czy lepiej być VAT-owcem czy też skorzystać z ulgi. Przede wszystkim kwestią decydującą będzie rozważenie tego do kogo przede wszystkim kierujemy swoją ofertę. Ulga od podatku VAT będzie dla nas korzystna jeśli naszymi klientami są w głównej mierze osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Osoby takie nie będą bowiem chciały faktury VAT i zdecydowanie chętniej kupią produkty, które będą tańsze od wartość tego podatku, którego i tak nie mogą sobie odliczyć. Zupełnie inaczej będzie, jeśli w swojej działalności przede wszystkim będziemy mieli kontakt z osobami prowadzącymi tak jak my działalność gospodarczą. W takiej sytuacji będzie dla nas zdecydowanie wygodniejsze bycie VAT-owcem, gdyż nasi kontrahenci zawsze będą chcieli od nas fakturę VAT. Brak możliwości jej wystawienia będzie działał na naszą niekorzyść, gdyż inne firmy nie będą chciały prowadzić z nami interesów ze względu na brak możliwości odliczeń podatku VAT. Oprócz tych dwóch podstawowych kwestii decydujących o tym czy warto być VAT-owcem należy się również zastanowić nad samą swoją działalnością. Jeśli będziemy kupować wyposażenie biur, telefony firmowe, nieruchomości również płacony podatek VAT i możliwość jego odliczenia może być dla nas rozwiązaniem bardzo korzystnym, z którego warto będzie skorzystać.

Widać więc wyraźnie, że decyzja o tym, czy warto być VAT-owcem zasadniczo zależy od konkretnego przedsiębiorcy i uzależniona jest od wielu czynników. To indywidualna sytuacja każdej firmy będzie decydować o tym, czy w jej przypadku korzystnym będzie bycie płatnikiem VAT czy też zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z ulgi podatkowej.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*