Jak wyróżnić się na rynku pracy?

kreatywne cvSzukanie wymarzonego miejsca pracy często jest drogą przez mękę. Poważne firmy często ogłaszają się w poszukiwaniu osób, których na rynku pracy po prostu nie ma – młodych, a zarazem doświadczonych i najlepiej z ukończonymi wieloma kierunkami oraz znajomością szeregu języków obcych. Problem w tym, że takich osób po prostu nie ma.

Dlatego też osoby w poszukiwaniu zawodu chwytają się różnych, często niekonwencjonalnych metod. Ostatnio głośno było o pewnej studentce, która szukając pracy na stanowisku copywritera ogłosiła się w interaktywnej formie na serwisie Foursquare – i pracę dostała.

Z tego jednego przykładu zaczęto jednak wyciągać zbyt daleko idące wnioski. Szereg tak zwanych wpływowych mediów stara się nam nagle wmówić, że praca jest, wystarczy się o nią postarać, wymyślić coś kreatywnego, że naszą winą jest bezrobocie. To oczywista nadinterpretacja, bo nawet najbardziej kreatywne CV nie gwarantuje nawet zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, nie mówiąc już o zatrudnieniu. Czy zatem ze wszystkich nieszablonowych metod powinniśmy zrezygnować? W żadnym wypadku. Tak prosty zabieg, jak stworzenie CV w formie infografiki potrafi zainteresować osoby rekrutujące. Często chcą one po prostu sprawdzić, kto kryje się za kolorowych i pomysłowym dokumentem. Oczywiście, tego typu dokument nie będzie pasować do każdej branży, niemniej wyróżnić się zawsze warto.

Kreatywne CV powinno przede wszystkim prezentować nasze umiejętności – znane są mi przypadki osób, które znajdowały zatrudnienie w redakcjach opiniotwórczych dzienników tylko po tym, jak wysłały link do swojego bloga jako referencję. Niczym niezwykłym nie jest też wysyłanie filmów czy też animacji, które powiedzą pracodawcy coś o nas a jedocześnie zaprezentują nasze umiejętności.

Niestety nie podamy tutaj uniwersalnego wzoru na zdobycie pracy – niestety takiego po prostu nie ma. Jednak dzięki szeregowi zabiegów możemy zwiększyć nasze szanse na zaproszenie na rozmowę oraz wymarzoną posadę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*