Wielka sztuka zarządzania kompetencjami

kometencje zarzadzanieKażdy wielki przywódca, swoją pozycję musiał zdobyć dzięki wielkiej wiedzy i intuicji. Aby stać się dobrym przywódcą, warto poznać kilka zasad, które pozwolą na mądre i skuteczne zarządzanie kompetencjami.

Przedstawiamy kilka zasad udanego zarządzania, tak aby umożliwiało ono efektywne podnoszenie i wykorzystywanie kompetencji swoich oraz pracowniczych. Aby umiejętnie zarządzać ludźmi powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, jakie sformułowali wielcy przywódcy. Oto kilka z nich.

Nie bój się przegrywać! Gdyby dziecko martwiło się każdym upadkiem – prawdopodobnie nigdy nie nauczyłoby się chodzić. Potykanie się i porażki są wpisane w nasze życie, a błędów nie popełnia tylko ten, kto nie robi nic. Ważne jest to, aby z każdej porażki wyciągać wnioski, choćby takie, że taką drogą nie warto iść. Rozwój każdego człowieka składa się właśnie z kolejnych wzlotów i upadków – to właśnie dzięki nim, jesteśmy w stanie rozwijać się i uczyć. Tak twierdzą bardzo cenieni biznesmeni tego świata – z Henrym Fordem na czele.

Nie mów, ale słuchaj – bądź otwarty na nowe pomysły i idee. Czerp z cudzej mądrości, zamiast się jej bać i z nią konkurować. Doceń innych i naucz się mądrze korzystać z wiedzy i inteligencji innych. Nie bój się tych, którzy są mądrzejsi od Ciebie – zamiast traktować ich jako konkurentów i wrogów, zbliż się do nich i postaraj o to, aby chcieli z Tobą współpracować.

Stawiaj na pierwszym miejscu dobro konsumenta, a sukces i zysk same przyjdą. Konsumenci potrafią zauważyć i docenić to, jeśli się o nich dba i oferuje produkty lub usługi najwyższej jakości. Zysk powinien być naturalną konsekwencją jakości , a nie głównym i jedynym celem. Warto postarać się poznać oczekiwania klientów, by potem po prostu je spełnić. Tak jak było w przypadku H. Forda – ten, stał na czele fabryki produkującej samochody – a że ludzie wówczas marzyli o tym, aby samochody były szybsze – ten po prostu dołożył wszelkich starań, aby te oczekiwania spełnić.

Szukaj swojej niszy. Postaraj się wykorzystać swoją wyjątkową pasję czy zainteresowania, tak, abyś zapełnił niszę, a do tego zarabiał na tym, co kochasz. Uważnie słuchaj i obserwuj tak, aby odczytywać ludzkie potrzeby, których rynek jeszcze odpowiednio nie zaspokaja. Interesuj się swoją dziedziną, obserwuj grupę docelową i szukaj sposobu, aby zaspokoić ich potrzeby, które do tej pory mogły być pomijane. Idąc za radą Henrego Forda, zanim wytworzymy nowe pomysły, zbadajmy najpierw te stare i sprawdźmy czy były one trafne.

Nie bój się outsourcingu. Jeśli ktoś jest w stanie zrobić coś lepiej od Ciebie – po prostu zleć mu to zadanie. Już w 1923 roku Henry Ford, stwierdził, że „jeśli nie potrafimy czegoś zrobić wydajniej, taniej i l lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”. To były korzenie idei outsourcingu, która obecnie jest bardzo uznana i chętnie stosowana. Zasada jest taka, aby nie porywać się z motyką na słońce, więc jeśli znamy kogoś, kto zrobi coś szybciej i lepiej – po prostu zacznijmy współpracować i zlećmy mu to.

Więcej zasad, w tym artykule

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*