Kiedy trudno o znalezienie pracy lub dotychczasowa praca przestaje przynosić jakąkolwiek satysfakcje, można spróbować szukać innej pracy lub spróbować sił na własnym poletku, czyli założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jakie są wady a jakie zalety pracy na własny rachunek?
Z reguły początki własnej firmy to praca w pojedynkę, w domu. Trzeba liczyć się z tym, że nie każdy nadaje się do takiego rodzaju pracy. Są osoby, które nie potrafią samodzielnie zmobilizować się do pracowania. Szczególnie, że domowe pielesze nie sprzyjają temu, aby brać się ostro do roboty. Zawsze znajdzie się coś innego do zrobienia – a to coś trzeba posprzątać, pozmywać, a może zjeść kanapkę i przy okazji obejrzeć ulubiony serial lub wiadomości. Praca w domu wymaga dużej samodyscypliny.
Własna działalność gospodarcza to wiele wyrzeczeń, bo trzeba poświęcić wiele czasu i energii na to, żeby znaleźć klientów i wykonać produkt lub usługę w taki sposób, aby chętnie wracali. Z drugiej strony, człowiek ma duże poczucie niezależności, bo nie ma szefa, który wiecznie marudzi, że wydajność pracy zbyt mała, przychody firmy niewystarczające itd. Pracujemy wtedy kiedy sami uznamy, że jest to niezbędne i potrzebne. To dobre dla tych, którzy nie uznają ośmiogodzinnego dnia pracy od ósmej do szesnastej.
Zakładając własny biznes, trzeba liczyć się z tym, że musimy w niego zainwestować. Jednak jeśli mądrze pokierujemy firmom, jej rozwojem, zasobami, produkcją, kadrą i marketingiem, to mamy szansę na odniesienie sukcesu i zarabianie znacznie wyższych kwot niż dotychczas – w czyjejś firmie, gdzie istnieją „widełki”, poza które nie można się przebić.
Dodaj komentarz