Zwrot z podatku za materiały budowlane

zwrot z podatkuBudujesz, remontujesz? Sprawdź jaka ulga i w jakiej kwocie Ci się należy! A może przysługuje Ci zwrot z podatku?
Ulg związanych typowo z branżą budowlaną jest kilka. Przede wszystkim należy do nich:

  • ulga na budowę nieruchomości np. w celu jej wynajmu – dotyczy zarówno wydatków poniesionych na zakup działki lub remontu gotowego budynku, ważne jednak, aby dany lokal miał przeznaczenie czysto dotyczące wynajmu,
  • typowa ulga remontowa – dotyczy prac w naszym domu dokonanych w celu modernizacji lokalu, jego przebudowy oraz naprawy,
  • ulga budowlana – typowo z przeznaczeniem na zakup gruntu, budowę domu, przebudowę strychu, rozbudowę domu, przebudowę mieszkania,
  • ulga na kasę mieszkaniową – naliczana dla wszystkich tych osób, które systematycznie gromadzą środki na dom na jakimś jednym koncie lub rachunku.

Podobnie sytuacja wygląda w wypadku wszelkich zwrotów. Podatnicy, którzy zakupili materiały budowlane po 1 maja 2004 roku mogą część kosztów odliczyć sobie od podatku.

Czego powinno się przestrzegać przy odliczeniu:

  • towary muszą mieć związek z budową domu, jego przebudową, nadbudową itp.,
  • mogą to być wszystkie towary, które przysłużyły się np. do przebudowy lokalu niemieszkalnego na mieszkalny,
  • koszty mogą być ściśle związane z remontem, niezbędnym do wykonania w danym domu.

Uwaga, należy jednak zaznajomić się z kilkoma terminami. To co nam wydaje się remontem niekoniecznie musi nim być w zgodzie z ustawą.

Remont to zgodnie z nią nie tylko wymiana starszych urządzeń, elementów na nowe, ale także przystosowanie budynku niemieszkalnego na mieszkalny.

Remont musi ściśle dotyczyć remontu pomieszczeń w domu, a nie pomieszczeń do niego przynależnych. Zgodnie z tym stwierdzeniem nie otrzymamy zatem zwrotu za przebudowę strychu, garażu, czy piwnicy.
Zwrot przysługuje wszystkim tym, którzy albo są właścicielami danego domu lub są związani z mieszkaniem na podstawie umowy najmu, uprawniającej ich do przeprowadzania remontów.

Właścicielami danej nieruchomości są wszyscy Ci, którzy nabyli prawa własności, są użytkownikami wieczystymi.

Przy zwrotach podstawą jest zawsze faktura VAT. Nie nadaje się natomiast zwykły rachunek lub towary zakupione jako używane.

Od czego nie ma zwrotu:

  • od przeprowadzonych w naszym domu usług remontowych albo budowlanych, nawet jeśli fachowcy wystawią nam odpowiednią fakturę,
  • wniosek o wystawienie faktury powinien być przez nas wystawiony w okresie 7 dni od nabycia towarów.

Uwaga na zwroty z podatków z tytułu materiałów budowlanych obowiązuje nas pięcioletni limit. Oznacza to, że o zwrot możemy się starać co roku, ale kwota zsumowana na podstawie tych pięciu lat nie może przekroczyć pewnej stawki.

Jeśli pozostajemy w związku małżeńskim to zwrotu możemy się domagać razem z nim lub oddzielnie. Wniosek wystawiamy zawsze raz w roku.

Co składamy:

  • umowę najmu lub pozwolenie na budowę, w przypadku, gdy jesteśmy właścicielami domu,
  • faktury, które mówią nam o poniesionych wydatkach.

Kwota zwrotu VAT pozostaje zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie wykazujemy ich zatem w PIT rocznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*