Wady i zalety pracy freelancera

Samozatrudnienie to coraz częstsza forma pracy zarobkowej. Freelancerzy, czyli wolni strzelcy sami sobie są szefami i organizują swoja pracę wedle swoich zasad. Wydawać by się mogło, że to układ idealny – brak zwierzchnika, sztywnych godzin pracy i swoboda działań. Okazuje się jednak, że praca w charakterze freelancera mimo wielu zalet, ma także sporo wad.

Freelancer to z języka angielskiego wolny strzelec – osoba, która nie jest zatrudniona na etat, specjalizująca się w jakiejś konkretnej dziedzinie i realizująca zlecenia od różnych podmiotów. Freelancerami zostają najczęściej dziennikarze, fotografowie, graficy, artyści, tłumacze i copywriterzy.

Zalety

Do najważniejszych zalet takiej formy działalności należy wspominana już wcześniej niezależność. Wolny strzelec nie musi pracować w określonych godzinach i sam zarządza swoim grafikiem, a obowiązków służbowych nie musi wykonywać codziennie od poniedziałku do piątku. Ponadto freelancer pracuje tylko na swój rachunek – dobrze wykonane zlecenie będzie świadczyło jedynie o nim, a nie o szefie czy całym zespole pracowników.

Wady

Niestety praca w charakterze wolnego strzelca ma wiele wad. Przede wszystkim freelancer sam musi zorganizować sobie stanowisko pracy. Konieczne jest nie tylko wyposażenie biura w niezbędny sprzęt – meble biurowe, sprzęt elektroniczny (komputer, drukarka, tablet, telefon) – należy także zakupić całe oprogramowanie. Zwłaszcza to ostatnie, może być szczególnie kosztowne w przypadku specjalistycznych programów np. graficznych. Kolejnym istotnym minusem jest brak płatnego urlopu w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Po prostu nie pracujesz – nie zarabiasz – jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku początkujących osób. Ponadto na początku działalności koszty związane z jej prowadzeniem, mogą być problematyczne.

Istotnym minusem tego rodzaju zatrudnienia jest też konieczność samodzielnego pozyskiwania klientów. Może okazać się tak, że wolny strzelec przez jakiś czas nie będzie miał zleceń, a co za tym idzie, nie będzie też zarabiał.

Minusy pracy w charakterze wolnego strzelca mogą przerażać. Jednak dobry specjalista, który na dodatek potrafi się wypromować, z pewnością znajdzie zatrudnienie. Jakkolwiek stres i niedogodności związane z taką formą działalności na pewno nie każdemu by odpowiadały, dlatego zanim podejmiemy decyzję o rzuceniu etatu i przejściu na samozatrudnienie, należy dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*