Prezent dla biznesmena

biznesWydawałoby się, że wybór prezentu dla biznesmena nie jest niczym skomplikowanym. Jeżeli jest to mężczyzna, to można kupić coś typowego dla mężczyzny, a gdy kobieta, to na pewno ucieszy się z kosmetyków lub innych kobiecych akcesoriów. Jednak jeżeli dajemy komuś prezent, z kim łączą nas tylko stosunki oficjalne/biznesowe, to trzeba pamiętać, aby prezentem nie popełnić jakiegoś faux pas.

Zawsze gdy wybieramy prezent, trzeba dobrać go odpowiednio do okoliczności, ale i do łączących nas relacji. Inny prezent ofiarujemy biznesmenowi, który jest naszym ojcem, a inny naszemu szefowi. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm wersjom.

1. Gdy biznesmenem jest bliska nam osoba, ale mimo wszystko chcemy dać jej prezent związany z pracą, może to być jakiś zabawny gadżet, ponieważ dajemy sobie przyzwolenie  na humor i nieco odważniejsze podejście do tematu. Warto również taką osobę zapytać, co chciałaby dostać, bo wtedy łatwiej jest coś wybrać, trafić w gust i sprawić większą przyjemność osobie obdarowywanej. Na to nie można sobie pozwolić, gdy dajemy prezent osobie nam obcej, gdyż byłoby to sporym nietaktem, gdybyśmy zapytali o wymarzony podarunek.

2. Biznesmen, z którym łączą nas oficjalne relacje, na pewno oczekuje do nas czegoś uniwersalnego, co nie naruszy jego prywatności i nie wprawi go w zakłopotanie. Takim zakłopotaniem może być również cena – jeżeli będzie zbyt wysoka, to wtedy także popełnimy gafę i możemy wręcz spotkać się z odmową przyjęcia prezentu, a to jeszcze bardzo osłabiłoby relacje i ryzykowałoby zerwaniem kontaktów lub nawet utratą ważnego klienta. Trzeba zatem sięgnąć po najbardziej popularne prezenty, takie jak porządny długopis, skórzany kalendarz, wizytownik i inne standardowe elementy wyposażenia aktówki lub biurka.

Gdy zastosujemy się do powyższych wskazówek, na pewno nie czeka nas negatywny odbiór i uda nam się zyskać sympatię biznesmena. Warto dbać o dobre relacje i pamiętać o ważnych okazjach, ponieważ wpływa to pozytywnie na współpracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*