Zalety i wady ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne przez wielu uznawane jest za najprostszą instalację centralnego ogrzewania domu czy mieszkania. Jednak to rozwiązanie, choć gwarantuje dużą wygodę i komfort użytkowania, budzi też wiele wątpliwości. Na co zwrócić uwagę?

Jakie zalety ma ogrzewanie elektryczne?

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, zyskujemy dość szerokie pole do manewru w zakresie doboru źródeł ciepła. Jednym z popularniejszych są grzejniki konwektorowe, które wyglądem przypominają tradycyjne kaloryfery. Jaka jest między nimi różnica?

Grzejniki konwektorowe możemy zamontować niemal w dowolnym punkcie domu, w którym tylko możliwe będzie podłączenie do gniazdka elektrycznego. Zaletą tego rozwiązania jest też możliwość wyposażenia grzejnika w dodatkowy wentylator, który wymusza obieg ciepłego powietrza. I co najważniejsze, w odróżnieniu od kaloryferów, grzejniki konwektorowe od razu po uruchomieniu zaczynają ogrzewać pomieszczenie.

Innym rodzajem elektrycznych urządzeń grzewczych są piece akumulacyjne. W tym przypadku miejsce grzałek zajmuje blok akumulacyjny, cechujący się zdolnością nagrzewania się do bardzo wysokiej temperatury. Bardzo istotny jest również fakt, że zakumulowane ciepło jest następnie oddawane przez bardzo długi czas.

Główne wady ogrzewania elektrycznego

Największą wadą, często decydującą o rezygnacji z ogrzewania elektrycznego, są wysokie koszty eksploatacji. W porównaniu z kotłami na paliwa stałe czy piecami gazowymi, ogrzewanie mieszkania lub domu prądem elektrycznym jest dużo droższe.

Ogrzewanie elektryczne świetnie sprawdzi się jednak jako dodatkowe źródło ciepła. Ten wariant najczęściej stosowany jest w łazienkach, gdzie z powodzeniem możemy zainstalować grzejnik elektryczny.

Minusem ogrzewania elektrycznego będzie też brak możliwości korzystania ze źródła ciepła w przypadku częstych przerw w dostawach prądu. Ponadto montaż ogrzewania elektrycznego wiąże się z koniecznością spełnienia licznych wymogów technicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*