Założenie działalności gospodarczej nie należy obecnie do najtrudniejszych zadań. Bardziej skomplikowane jest znalezienie idealnego pomysłu, dzięki któremu odniesiemy sukces na rynku. Gdzie go znaleźć?
Luka na rynku
Zapewne wielu z nas zdarzyła się sytuacja, w której brakowało nam czegoś. No właśnie. To „coś” może okazać się sukcesem na rynku. Jeśli wydaje Ci się, że „coś” znacząco ułatwiłoby nam życie, lub „coś” spotkałoby się z wielkim zainteresowaniem i aprobatą warto zagłębić się w ten aspekt głębiej.
Niesprawny produkt
W przypadku kupna produktu, który okazał się wadliwy, warto czasem spojrzeć, czy moglibyśmy go jakoś usprawnić. Zarówno z znaczeniu technologicznym jak i funkcjonalnym. Jeśli nieustannie słyszy się, że jakiś produkt powinien być lepszy, to właśnie może okazać się naszym czarnym koniem w poszukiwaniach.
Pasja
Nasza pasja to kolejne źródło pomysłu na biznes. Jeśli jesteśmy dobrzy w tym co kochamy, dlaczego nie spróbować sił właśnie w tym kierunku? Pasja jako nasza praca jest o tyle dobrym rozwiązaniem, gdyż pracując przy tym co kochamy nie będziemy nieustannie narzekać na jej wykonywanie. Co więcej robiąc to, co się kocha naprawdę się temu poświęca i efekty są bardziej widoczne niż w przypadku robienia czegoś z przymusu.
Pomysł zaczerpnięty z innych miejsc na świecie
Podobnie jak w przypadku punktu pierwszego pomysł można zaczerpnąć poprzez brak danego produktu lub usługi w naszym kraju (mieście). Jeśli widzieliśmy świetny pomysł w innym kraju, a którego jeszcze nie ma u nas, może warto zagłębić się w ten temat. Widząc jakie jest zainteresowanie w innym miejscu można przewidzieć, czy dany produkt przyjąłby się także w naszym regionie.
Doświadczenie
Doświadczenia to jeden z najczęściej wykorzystywanych pomysłów na biznes. Pracując przez wiele lat w tym samym miejscu (lub różnych miejscach) na tym samym lub bardzo podobnym stanowisku można zdobyć wystarczająco dużo doświadczenia do założenia własnej działalności, działającej na podobnych warunkach.
Wykształcenie kierunkowe
Studia. W większości przypadków studiuje się to, co nas interesuje. Zdobywając tam ważne i przydatne informacje można przekształcić je w założenie własnej działalności gospodarczej. Już na stracie będziemy mieli przewagę w zasobie kapitału jakim jest wiedza.
Kopia pomysłu (franchising)
Widząc jak dany produkt bądź usługa osiąga sukces na rynku można skopiować dany pomysł. W tym celu można spróbować sił w założeniu własnej działalności o takim samym charakterze lub skorzystać z tzw. franchisingu. Zarówno pierwsza jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Od naszych analiz wyniknie, który z nich jest bardziej adekwatny do nas samych i do naszej sytuacji.
Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się zarówno z ryzykiem jak i szansą na lepsze życie. Czasami warto jest podjąć takie ryzyko.
Dodaj komentarz