Własna działalność nadal szansą na brak zatrudnienia

wlasna dzialalnoscPostępujące osłabienie rynku pracy jest oczywistym potwierdzeniem pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Zarówno pracownicy małych i średnich firm, jak również firm korporacyjnych, czują poważny dyskomfort z powodu zagrożenia utratą zatrudnienia. Jeszcze silniejszy dyskomfort jest udziałem nie małej rzeszy absolwentów wyższych uczelni oraz szkół średnich, których stresuje beznadziejne, codzienne wysyłanie kilkunastu, czy kilkudziesięciu aplikacji i CV.

Czy w takiej sytuacji rozpoczęcie działalności gospodarczej może być rozwiązaniem problemu i pozyskaniem stałego źródła dochodów? Z pewnością tak, ale niestety nie dla wszystkich. Trzeba jednak przyznać i podkreślić, że fundamentalne znaczenie dla rozpoczęcia własnej działalności ma pomysł na biznes.

Inspiracją niech będą indywidualne zainteresowania i pasje, bo nie ma lepszej pracy niż taka, którą się wykonuje z zamiłowania i traktuje w pierwszej kolejności, jako przyjemność a dopiero w drugiej, jako formę zarabiania na codzienny chleb. Być może szczegółowa analiza własnych umiejętności, wiedzy, w życie pozwoli na wykreowanie pomysłu z potencjałem finansowym.

Trzeba tez mieć na uwadze istniejące ograniczenia i realnie spojrzeć na możliwości uruchomienia przedsięwzięcia.  W zależności od branży i charakteru działalności, biznes planu oraz indywidualnej sytuacji i uwarunkowań kandydata na przedsiębiorcę nadal w wielu rejonach kraju możliwe jest uzyskanie finansowania między innymi ze środków Powiatowych Urzędów Pracy oraz ze środków UE.

Dla wyjątkowo dobrych biznesplanów dostępne można uzyskać również kredyt gospodarczy. Kiedy już powstanie choćby zarys pomysłu trzeba koniecznie zgłębić tematykę dotyczącą prowadzenia małej firmy. Rzeczywistość i formalizmy biurokracji stanowią całkiem sporą barierę, ale jest ona do pokonania przy pomocy szkoleń lub specjalistycznych publikacji, które są tzw. \”wiedzą w pigułce\”.

wlasna dzialalnosc

Skorzystanie z informacji przyswajanych w trakcie szkoleń oraz zawartych w poradnikach dla początkujących przedsiębiorców jest stosunkowo łatwe i nie wiąże się z poważnymi nakładami finansowymi. Kolejnym ważnym elementem jest decyzja o samodzielnym prowadzeniu dokumentacji księgowej swojej firmy, co jest możliwe także poprzez specjalistyczne internetowe platformy obsługi rachunkowej lub zleceniu tych czynności wyspecjalizowanemu podmiotowi.

Druga opcja, chociaż wymaga ponoszenia nieco wyższych comiesięcznych kosztów, pozwala jednak zaoszczędzić czas i energię na czynności zasadniczo będące przedmiotem działalności, a więc te, które będą generować przychody. Z pewnością dla początkującego przedsiębiorcy cenne i pouczające okażą się doświadczenia innych, więc również warto zainteresować się platformami informacyjnymi związanymi z dana tematyką, forami dyskusyjnymi i innymi źródłami, które będą pomagać w rozwijaniu właściwych, oczekiwanych przez odbiorców kierunków i form podjętej działalności.

Po sprecyzowaniu celów, założeń, strategii i faz działania oraz ich możliwie szczegółowym opisaniu i zaplanowaniu z uwzględnieniem finansowania dochodzi do kulminacyjnego momentu tj. rejestracji działalności poprzez wypełnienie internetowego formularza CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Dalej nie pozostaje nic innego jak tylko działać z determinacją, zaangażowaniem i wiarą w sukces.

One single comment

  1. Ryszard pisze:

    Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji 🙂 „Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych” ciekawe..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*