Skąd czerpać pomysł na biznes?

wspolpracownicy

Założenie działalności gospodarczej  nie należy obecnie do najtrudniejszych zadań. Bardziej skomplikowane jest znalezienie idealnego pomysłu, dzięki któremu odniesiemy sukces na rynku. Gdzie go znaleźć?

Luka na rynku

Zapewne wielu z nas zdarzyła się sytuacja, w której brakowało nam czegoś. No właśnie. To „coś” może okazać się sukcesem na rynku. Jeśli wydaje Ci się, że „coś” znacząco ułatwiłoby nam życie, lub „coś” spotkałoby się z wielkim zainteresowaniem i aprobatą warto zagłębić się w ten aspekt głębiej.

Niesprawny produkt

W przypadku kupna produktu, który okazał się wadliwy, warto czasem spojrzeć, czy moglibyśmy go jakoś usprawnić. Zarówno z znaczeniu technologicznym jak i funkcjonalnym. Jeśli nieustannie słyszy się, że jakiś produkt powinien być lepszy, to właśnie może okazać się naszym czarnym koniem w poszukiwaniach.

Pasja

Nasza pasja to kolejne źródło pomysłu na biznes. Jeśli jesteśmy dobrzy w tym co kochamy, dlaczego nie spróbować sił właśnie w tym kierunku? Pasja jako nasza praca jest o tyle dobrym rozwiązaniem, gdyż pracując przy tym co kochamy nie będziemy nieustannie narzekać na jej wykonywanie. Co więcej robiąc to, co się kocha naprawdę się temu poświęca i efekty są bardziej widoczne niż w przypadku robienia czegoś z przymusu.

Pomysł zaczerpnięty z innych miejsc na świecie

Podobnie jak w przypadku punktu pierwszego pomysł można zaczerpnąć poprzez brak danego produktu lub usługi w naszym kraju (mieście). Jeśli widzieliśmy świetny pomysł w innym kraju, a którego jeszcze nie ma u nas, może warto zagłębić się w ten temat. Widząc jakie jest zainteresowanie w innym miejscu można przewidzieć, czy dany produkt przyjąłby się także w naszym regionie.

Doświadczenie

Doświadczenia to jeden z najczęściej wykorzystywanych pomysłów na biznes. Pracując przez wiele lat w tym samym miejscu (lub różnych miejscach) na tym samym lub bardzo podobnym stanowisku można zdobyć wystarczająco dużo doświadczenia do założenia własnej działalności, działającej na podobnych warunkach.

Wykształcenie kierunkowe

Studia. W większości przypadków studiuje się to, co nas interesuje. Zdobywając tam ważne i przydatne informacje można przekształcić je w założenie własnej działalności gospodarczej. Już na stracie będziemy mieli przewagę w zasobie kapitału jakim jest wiedza.

Kopia pomysłu (franchising)

Widząc jak dany produkt bądź usługa osiąga sukces na rynku można skopiować dany pomysł. W tym celu można spróbować sił w założeniu własnej działalności o takim samym charakterze lub skorzystać z tzw. franchisingu. Zarówno pierwsza jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Od naszych analiz wyniknie, który z nich jest bardziej adekwatny do nas samych i do naszej sytuacji.

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się zarówno z ryzykiem jak i szansą na lepsze życie. Czasami warto jest podjąć takie ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*