Blaski i cienie własnej firmy

Chcąc założyć własną firmę musimy zmierzyć się z wieloma znakami zapytania i wybierać najbardziej korzystne i optymalne rozwiązania. Nie wszystkie tradycyjne ścieżki są najlepszym rozwiązaniem – warto wybierać te, które rzeczywiście ułatwią nasze życie.

Kiedy mamy już pomysł na działalność i poważnie myślimy o założeniu firmy – jednym z istotniejszych pytań jest to – skąd uzyskać na to środki? To pierwszy krok Planujemy zadania, sposoby działania, metody pracy, oraz przewidujemy jakie to okażą się niezbędne do stworzenia warunki.

Nowoczesne możliwości niekoniecznie wymuszają już potrzebę utrzymywania własnego biura czy samodzielnego prowadzenia wszelkiej ewidencji. Za stosunkowo niewielką opłatą pozbywamy się tego typu obowiązków, zlecając prace wirtualnemu biuru oraz korzystając z elektronicznej księgowości. Wystarczy tylko wybrać uznany, profesjonalny portal, a kłopot mamy z głowy. Dodatkowo jeszcze uzyskamy tam porady i wsparcie fachowców w naszych poczynaniach związanych z uruchamianiem działalności. Więcej o tym dowiesz się np. tutaj: http://artykulis.pl/biznes/ksiegowosc-internetowa-czy-warto.html.

Przez internet załatwimy od razu część wstępnych formalności, a inne tematy i problemy rozwiążemy już we współpracy z doświadczonymi prawnikami, ekspertami czy doradcami owych dobrych internetowych portali. Pozostaje nam już „tylko” uzyskać niezbędne środki pieniężne. Ale i tu istnieje kilka różnych możliwości. Statystyki wskazują, że najwięcej firm w Polsce powstaje albo z użyciem środków własnych albo też pożyczonych od najbliższej rodziny czy znajomych. Zwykle nie są to kwoty duże, ale mogą (jak potwierdzają statystyki) stanowić naprawdę dobry początek.

Inną drogą będzie staranie się o dotacje z Urzędu Pracy lub z Unii Europejskiej. Jeśli jesteśmy osobami zarejestrowanymi jako bezrobotne, nie prowadziliśmy jeszcze żadnej swojej działalności gospodarczej, a przedstawimy przekonujący biznesplan – mamy szanse na (np. kilku- lub kilkunastotysięczne) dotacje z Urzędu Pracy.

Nieco bardziej skomplikowana procedura obowiązuje przy dopłatach z UE, ale za to, jest tu szansa na uzyskanie znacznie większych kwot dotacji (kilkudziesięciu tysięcy złotych). Zwykle prowadzone są bardzo różnorodne pomocowe programy unijne, z których możemy ewentualnie próbować korzystać. Zależeć to będzie także od charakteru planowanego przez nas przedsięwzięcia np. czy są to pomysły innowacyjne. Ważny będzie także wiek wnioskodawcy, jego płeć, czy status.

Poza tym, zawsze możemy próbować uzyskać kredyt bankowy, udzielany na rozpoczęcie działalności. Jeśli przedstawimy naprawdę dobrze rokujący biznesplan, przekonamy analityków bankowych o naszych dużych szansach powodzenia na rynku – otrzymamy z banku kapitał na start. Możemy także zaryzykować wzięcie kredytu pod zastaw np. nieruchomości własnej czy rodzinnej. Jeszcze inna możliwość – to poszukanie zasobnego i chętnego do zainwestowania swych środków wspólnika, czy też tylko inwestora. Mając dobry pomysł na działalność gospodarczą, nietrudno już nam będzie znaleźć podmioty współpracujące czy nas wspierające, nawet własnym majątkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*