Czy fanpage na Facebooku to konieczność?

facebookWiele osób termin marketing internetowy utożsamia z obecnością na największym portalu społecznościowym na świecie. Jest to nie tylko rozumowanie naiwne, ale też całkowicie błędne, bowiem media społecznościowe są tylko dodatkiem do całej kampanii online, nie zaś jej fundamentem. Czy zatem obecność twojej firmy na Facebooku jest uzasadniona?

Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie – czy twoja firma ma cokolwiek ciekawego do powiedzenia? Czy sam, będąc przeciętnym użytkownikiem miałbyś powód, by polubić swój fanpage? Czy dostarcza on treści wysokiej jakości?

Bez odpowiedniej strategii nie ma bowiem sensu stawać w szranki z największymi stronami fanowskimi, a przecież o to chodzi w głównej mierze, prawda? Budżet na kampanie online zazwyczaj nie jest przesadnie spory, może zatem warto poświęcić część pieniędzy na inne działania, takie jak pozycjonowanie czy też odświeżenie strony internetowej?

Media społecznościowe to miejsce, w którym łatwo się – mówiąc kolokwialnie – wyłożyć. Nie bez przyczyny zatem w największych korporacjach funkcjonują odpowiednie działy zajmujące się tylko i wyłącznie social media, a mniejsze firmy szukają specjalistycznych agencji, które nie tylko znają specyfikę każdego z serwisów, ale przede wszystkim mają doświadczenie w prowadzeniu innych stron fanowskich a także potrafią dopasować zawartość do profilu grupy odbiorczej.

Takie usługi nie są rzecz jasna tanie, ale też tanie być nie mogą. Tylko naiwny człowiek może sądzić, że z miejsca uda mu się zbudować społeczność wokół swojego tworu. Niestety, to długotrwały proces, w którym trzeba wykazać się odpowiednią cierpliwością i systematycznością, ale też wiedzą z pogranicza psychologii i socjologii. Trzeba mieć również odpowiedni refleks, bowiem skuteczny, angażujący post to często kwestia wyczucia i natychmiastowego podjęcia odpowiedniej decyzji.

Dlatego jeśli nie chcemy oddać tej kwestii w ręce profesjonalistów, lepiej od razu z niej zrezygnujmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*