Postaw na swoją firmę!

Obecny rynek pracy niesie za sobą wiele możliwości finansowania, szczególnie w kwestii młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą. Własna działalność bywa dla wielu z nas kluczem do osiągnięcia prawdziwego sukcesu. Czasem bowiem brakuje naprawdę niewiele, by móc spełnić swoje marzenia o zarobkowaniu i rozwijaniu swoich umiejętności oraz zainteresowań.

Dlaczego szefowanie samemu sobie bywa opłacalne?

Własna działalność to wiele obowiązków, wiele wyzwań i mnóstwo pracy. To jednak także i perspektywa szybkiego i dużego zarobkowania, bez konieczności przymilania się do szefa tyrana lub spędzania kilku godzin pracy w miejscu, które niespecjalnie nam odpowiada.

Młodzi ludzie to w przeważającej mierze osoby, które mają przed sobą jasno zakrojone cele i często dokładnie rozplanowaną ścieżkę kariery. Szkoda byłoby zatem zmarnować zapał jaki w sobie pielęgnują już od pierwszego roku studiów w firmie, która mało że nie spełnia ich oczekiwań to jeszcze hamuje ich indywidualny rozwój.

Szkoda byłoby gasić w sobie zapał tylko dlatego, że boimy się zaryzykować i postawić na własny biznes. Tym bardziej, że ryzyko w tym wypadku wcale nie oznacza specjalnie dużych nakładów pieniędzy inwestowanych w rozwój działalności.

Własna firma – od czego zacząć?

Tradycyjnie od wszelkiego rodzaju formalności. Bez kilku przechadzek do urzędów, złożenia deklaracji i podaniu kilku faktów nie sposób rozpocząć prowadzenia własnej firmy. Jak wygląda ścieżka organizowania wszystkich dokumentów?

Rozpoczynamy od wypełnienia deklaracji CEIDG. W dokumencie tym spisujemy wszystkie informacje dotyczące firmy, którą chcemy założyć. W tym podajemy nazwę firmy, pod którą będzie ona funkcjonowała i pod która będzie ona rozpoznawana, kody PKD (czyli kody, które określają zakres naszej działalności), miejsce prowadzenia działalności itp.

Wypełnienie deklaracji CEIDG z reguły nie zajmuje zbyt wiele czasu. Wystarczy przemyśleć kilka informacji już wcześniej, a wówczas nie powinniśmy mieć żadnych większych problemów.

Z deklaracją udajemy się do Urzędu Miasta lub przesyłamy go drogą internetową.

Drugi krok do założenia własnej działalności to wizyta w Urzędzie Skarbowym. Tam naszym zadaniem jest podjęcie decyzji o tym, czy zamierzamy stać się płatnikiem VAT. Jeśli tak, to czeka nas do opłacenia kwota 170 zł w okienku (jest to jednocześnie jedyny koszt jaki ponosimy podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej).

Z Urzędu Skarbowego do ZUS..

Tutaj czekają na nas ostatnie formalności związane z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym.

Jeśli zaliczamy się do grupy młodych osób, które nie były jeszcze wcześniej zatrudnione nigdzie na umowę o pracę oraz które nie posiadają jeszcze i nie posiadały działalności gospodarczej to obowiązuje nas preferencyjna stawka ZUS, w tym wypadku w kwocie ok. 430 zł miesięcznie.

W innym przypadku stawka ZUS będzie dużo wyższa i bliska ok 1000 zł.

Własna działalność to ogromne możliwości rozwoju. Jeśli zatem mamy choć odrobinę zapału i samozaparcia do rozkręcenia własnego biznesu spróbujmy swoich sil zamiast marnować szansę na rozwój indywidualny.

Jesli szukasz podobnych informacji to zajrzyj tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*