Postaw na swoją firmę!

Obecny rynek pracy niesie za sobą wiele możliwości finansowania, szczególnie w kwestii młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą. Własna działalność bywa dla wielu z nas kluczem do osiągnięcia prawdziwego sukcesu. Czasem bowiem brakuje naprawdę niewiele, by móc spełnić swoje marzenia o zarobkowaniu i rozwijaniu swoich umiejętności oraz zainteresowań.

Dlaczego szefowanie samemu sobie bywa opłacalne?

Własna działalność to wiele obowiązków, wiele wyzwań i mnóstwo pracy. To jednak także i perspektywa szybkiego i dużego zarobkowania, bez konieczności przymilania się do szefa tyrana lub spędzania kilku godzin pracy w miejscu, które niespecjalnie nam odpowiada.

Młodzi ludzie to w przeważającej mierze osoby, które mają przed sobą jasno zakrojone cele i często dokładnie rozplanowaną ścieżkę kariery. Szkoda byłoby zatem zmarnować zapał jaki w sobie pielęgnują już od pierwszego roku studiów w firmie, która mało że nie spełnia ich oczekiwań to jeszcze hamuje ich indywidualny rozwój.

Szkoda byłoby gasić w sobie zapał tylko dlatego, że boimy się zaryzykować i postawić na własny biznes. Tym bardziej, że ryzyko w tym wypadku wcale nie oznacza specjalnie dużych nakładów pieniędzy inwestowanych w rozwój działalności.

Własna firma – od czego zacząć?

Tradycyjnie od wszelkiego rodzaju formalności. Bez kilku przechadzek do urzędów, złożenia deklaracji i podaniu kilku faktów nie sposób rozpocząć prowadzenia własnej firmy. Jak wygląda ścieżka organizowania wszystkich dokumentów?

Rozpoczynamy od wypełnienia deklaracji CEIDG. W dokumencie tym spisujemy wszystkie informacje dotyczące firmy, którą chcemy założyć. W tym podajemy nazwę firmy, pod którą będzie ona funkcjonowała i pod która będzie ona rozpoznawana, kody PKD (czyli kody, które określają zakres naszej działalności), miejsce prowadzenia działalności itp.

Wypełnienie deklaracji CEIDG z reguły nie zajmuje zbyt wiele czasu. Wystarczy przemyśleć kilka informacji już wcześniej, a wówczas nie powinniśmy mieć żadnych większych problemów.

Z deklaracją udajemy się do Urzędu Miasta lub przesyłamy go drogą internetową.

Drugi krok do założenia własnej działalności to wizyta w Urzędzie Skarbowym. Tam naszym zadaniem jest podjęcie decyzji o tym, czy zamierzamy stać się płatnikiem VAT. Jeśli tak, to czeka nas do opłacenia kwota 170 zł w okienku (jest to jednocześnie jedyny koszt jaki ponosimy podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej).

Z Urzędu Skarbowego do ZUS..

Tutaj czekają na nas ostatnie formalności związane z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym.

Jeśli zaliczamy się do grupy młodych osób, które nie były jeszcze wcześniej zatrudnione nigdzie na umowę o pracę oraz które nie posiadają jeszcze i nie posiadały działalności gospodarczej to obowiązuje nas preferencyjna stawka ZUS, w tym wypadku w kwocie ok. 430 zł miesięcznie.

W innym przypadku stawka ZUS będzie dużo wyższa i bliska ok 1000 zł.

Własna działalność to ogromne możliwości rozwoju. Jeśli zatem mamy choć odrobinę zapału i samozaparcia do rozkręcenia własnego biznesu spróbujmy swoich sil zamiast marnować szansę na rozwój indywidualny.

Jesli szukasz podobnych informacji to zajrzyj tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*