Firmowy sprzęt nie oznacza bezpieczny!

Nie ma dobrej firmy, bez dobrego sprzętu. Czy jednak dobry oznacza tutaj wyłącznie parametry jakościowe i technologiczne? Nie do końca.

Dobry to przede wszystkim taki, który charakteryzuje bezpieczeństwo korzystania z niego, bezpieczeństwo połączone z hasłami i programami chroniącymi przed dostaniem się do pamięci zapasowej urządzenia.

W czym problem?

Z reguły rzadko się przecież zdarza, że urządzenia firmowe takowych zabezpieczeń nie posiadają. Tak rzeczywiście jest. Jednakże, jak wskazują najnowsze badania, co raz częściej, i to głównie w dużych korporacjach pracownicy nie używają do pracy wyłącznie urządzeń jakie proponują im właściciele firm, ale także prywatnych sprzętów, typu tablet, czy komputer przenośny.

Wiadomo, prywatny sprzęt to i prywata w jego użytkowaniu. Nam nie zawsze przeszkadza fakt, braku posiadania hasła do logowania, kody zabezpieczającego, czy dodatkowych utrudnień w dostępie do danych. Mało tego, jak się okazuje, wciąż czasami bardzo ważne dane przechowujemy na karteczkach wrzucanych gdzieś do plecaka.

Nie trudno się zatem dziwić, że w takiej sytuacji połowa właścicieli firm, która umożliwia swoim pracownikom korzystanie w siedzibie firmy z urządzeń nie będących na jej bezpośrednim wyposażeniu boryka się z problemem skradzionych bądź zniekształconych danych.

Oczywiście dane, rzecz bardzo ważna. Nie mniej jednak niż stracone pieniądze, które w ten sposób uciekają z firmowego konta.

Nie taki Android straszny, a może jednak?

Urządzenia z Androidem to chyba najczęstszy wybór posiadaczy sprzętu najnowszej generacji. Jak się jednak okazuje. Android nie jest wcale takim bezpiecznym urządzeniem. Zwłaszcza wtedy, gdy ma stały dostęp do Internetu, a  tym samym także i do szkodliwego oprogramowania napływającego zewsząd i masowo.

Mało kto zdaje sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwo niesie kliknięcie w niebezpieczny link, czy odesłanie do strony reklamowanej lub załącznika.

Z Androidem jest ten problem, że ogólnie jest dostępny wszędzie. Mnóstwo darmowych aplikacji do pobrania jeszcze bardziej uatrakcyjnia korzystanie z niego i zakup takiego sprzętu, które właśnie owe oprogramowanie posiada.

I chmura może być gradowa?

Praca w chmurze to pojęcie ogólnie nam znane. Już od kilku lat tego typu rozwiązanie IT umożliwia znacznie sprawniejszą pracę i wymianę plików pomiędzy pracownikami.

Warto jednak pamiętać, że zarówno chmura, np. dropbox jak i serwer firmowy to duże ryzyko dla naszych poufnych danych. Koniecznie trzeba je zatem zabezpieczyć przed niepowołanymi osobami w sieci.

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile danych firmowych codziennie edytujesz, pobierasz, przeglądasz? Wreszcie czy wyobrażasz sobie sytuację, w której te same dane nagle znikają?

Potwierdzamy, taki scenariusz to prawdziwa tragedia dla firmy. Lepiej zatem nauczyć się dmuchać na zimne niż poparzyć sobie język gorącym.

 Podobne wpisy także tu: http://artelis.pl/artykuly/58229/Zrob-sobie-przerwe-Wszystko-o-przerwach-w-pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*