Idealne miejsce do pracy

Leroy MerlinWiele osób nie ma świadomości tego, jak bardzo porządek i aranżacja naszego miejsca pracy wpływa na jej efektywność. Tymczasem, dzięki odpowiedniemu urządzeniu biura, nasza praca może być znacznie przyjemniejsza i bardziej efektywna. Często wystarczy kilka delikatnych zmian, aby nasza praca stała się bardziej wydajna, a nasze biuro czyste i przyjazne.

Porządek musi być

Największym wrogiem skupienia jest chaos na biurku i otoczenie pełne niepotrzebnych przedmiotów. Jeśli nasze biuro pełne jest starych dokumentów, niepotrzebnych gratów i przedmiotów, których po prostu nie używamy – możemy być pewni, że nie pracujemy w pełni efektywnie. Nadmiar elementów, które mogą rozpraszać naszą uwagę sprawia, że mamy trudności ze skupieniem, a przez to nasza praca trwa dłużej i bardziej nas męczy. Jeśli nie wierzymy w to, że porządek na biurku ma znaczenie, po prostu sprawdźmy to na własnej skórze. Po prostu wyrzućmy z naszego pola widzenia wszelkie niepotrzebne przedmioty, sprzątnijmy nasze miejsce pracy – wygońmy koty kurzu i pochowajmy niepotrzebne dokumenty. Kiedy już nasze biurko będzie czyste, a biuro wysprzątane – zasiądźmy do pracy. Od razu lepiej, prawda?

Zielono mi

Wiele badań dowodzi tego, że człowiek pracuje efektywniej, gdy ma wokół siebie dużo zieleni. Rośliny są nie tylko efektowne, ale także pomagają nam zachować zdrową atmosferę i oczyścić powietrze. Postarajmy się o to, aby w naszym miejscu pracy było wiele kojącej zieleni. Jeśli dużo pracujemy przy monitorze, koniecznie umieśćmy w naszym biurze fikusa, gdyż wiele osób uznaje, że doskonale sprawdza się w neutralizowaniu negatywnych skutków pracy przy monitorze i telewizji. Zieleń w miejscu pracy to doskonały pomysł i niezastąpiony relaks dla zmęczonych oczu.

Akcja-motywacja

Dobrze, gdy w naszym miejscu pracy umieścimy drobne elementy, które nas motywują lub po prostu poprawiają nam nastrój. Wybierzmy się do jakiegoś dużego marketu – np. Leroy Merlin i wybierzmy taki obraz, który od razu nas zauroczy. Warto powiesić taki obraz czy plakat w biurze, tak aby w przerwach w pracy, można było rozmarzyć się i przenieść myślami w inne miejsce. Najlepiej, jeśli taki obraz nie będzie znajdował się tuż nad biurkiem w polu naszego widzenia, ale na tylnej lub bocznej ścianie, tak aby nie rozpraszał nas w czasie pracy, ale był jedynie jej miłym przerywnikiem.

Przeminęło z wiatrem

Każde miejsce pracy powinno być często wietrzone. Pamiętajmy o tym, aby regularnie otwierać okno i przewietrzyć biuro. Postarajmy się także co najmniej co godzinę oderwać od pracy – tak, aby odpoczęły nasze oczy i rozprostowały się kości. Starajmy się wykonywać drobne ćwiczenia, tak aby zniwelować ewentualne skutki długiego siedzenia w jednej pozycji. Przespacerujmy się, rozprostujmy i rozmasujmy kark. Ważne jest także wygodne siedzenie i częsta zmiana pozycji. Unikajmy długiego siedzenia ze skrzyżowanymi nogami i nie garbmy się. Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się wykonywać proste ćwiczenia kręgosłupa i nóg – tak, aby rozluźnić napięte mięśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*