Istota i zalety księgowości internetowej

ksiegowosc

Rozpoczynając prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musimy też pomyśleć o szeregu formalnościach oraz konieczności dokonywania wielu niezbędnych rozliczeń. Bez prowadzenia poprawnej ewidencji i księgowości nie będziemy w stanie sprostać wymogom urzędów skarbowych oraz zasadom porządku prawnego w zakresie spraw gospodarczych.

 

Poza określeniem zadeklarowanej formy opodatkowania, musimy wybrać także nasz sposób prowadzenia księgowości. Najczęściej chcemy być samodzielni, mieć nieustanny wgląd w sytuację naszej firmy, a jednocześnie – możliwość łatwego i poprawnego ujmowania wszelkich zjawisk gospodarczych. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas zdecydowanie się na prowadzenie księgowości internetowej, tzw. online. Z owego bardzo dogodnego rozwiązania nie mogą jednak korzystać wszyscy, a jedynie mikro, małe czy tez średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą swą księgowość w oparciu o księgę przychodów i rozchodów lub inne tzw. uproszczone formy. Wskazania dotyczą także głównie podmiotów, w których występują raczej szablonowe, nieskomplikowane sytuacje gospodarcze. Statystycznie – będzie to więc około 90 % firm z sektora MSP.

Księgowość internetowa – to w praktyce szereg narzędzi finansowo-księgowych udostępnianych nam za pomocą internetowej aplikacji. Poprzez internet nie kupujemy tu samego tradycyjnego oprogramowania, lecz jedynie nabywamy usługę polegającą na prawie do korzystaniu z programu. Jest to tzw model SaaS (z ang. Software as a Service) polegający na dystrybucji oprogramowania, podczas gdy sama aplikacja pozostaje własnością producenta. Poszczególni użytkownicy, czyli każda z chętnych firm, wnosi np. miesięczne opłaty abonamentowe i może korzystać z programu za pośrednictwem internetu. Nie musimy w tym przypadku sami kupować sobie (zwykle dość kosztownych) licencji programowych, a następnie ich u siebie fachowo instalować. Po drodze zmuszeni też będziemy sprostać (na ogół) wysokim wymaganiom sprzętowym. Potem zaś – sami musimy dbać o stan techniczny drogiego sprzętu, programu oraz wszelkie jego aktualizacje.Więcej o tym przeczytasz tutaj:http://artykulis.pl/biznes/perspektywy-ksiegowosci-internetowej.html

 Dodatkowym atutem przy wyborze internetowej księgowości (udostępniania programu) jest to, że właściciel (twórca) programu dokonuje, bez żadnych dodatkowych opłat, wszelkich bieżących poprawek, rozszerzeń i aktualizacji. Sprawuje nad nim całościową opiekę i kontrolę. Natomiast my, jako użytkownicy możemy samodzielnie prowadzić własną księgowość posiadając jedynie komputer (lub inne urządzenie) z dostępem do internetu. Dzięki stworzonym w programach algorytmom oraz wbudowanym wielu automatycznym funkcjom – z ogromna łatwością wprowadzamy dane naszej firmy dotyczące kosztów, faktur, rachunków, generujemy zestawienia, wpisy do ksiąg czy deklaracje podatkowe. Korzystanie z tego typu aplikacji online jest autentycznie bardzo proste i w porównaniu z wszelkimi innymi rozwiązaniami – bardzo tanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*