Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy?

Zasada „robienia pieniędzy jest prosta – należy maksymalizować zyski przy jednoczesnym minimalizowaniu strat. Jeżeli straty pojmujemy bardzo szeroko, to możemy do nich zaliczyć także koszty prowadzenia firmy. Jak sprawić, żeby koszty były jak najniższe?

Przede wszystkim NIE należy oszczędzać na pracownikach. Bardzo łatwo w ten sposób można zaszkodzić firmie. Zniechęcony, rozczarowany pracownik, który czuje się niedowartościowany, ignorowany a nawet traktowany niesprawiedliwie to tykająca bomba zegarowa. W najlepszym wypadku odejdzie z firmy, w najgorszym – będzie się starał coś zepsuć: reputację, dobre imię zakładu pracy a może jakiś sprzęt.

Najprościej obciąć koszty prowadzenia biura. Jest ot nie tylko pomysł praktyczny, ale również ekologiczny. Bo przecież papierowe faktury można zastąpić elektronicznymi. Przepisy prawne uznają e-faktury na równi z tymi tradycyjnymi, papierowymi. Wystarczy ustalić z kontrahentem, że zamiast papierowych, będziemy przesyłać mu dokumenty drogą internetową. Jeśli chociaż połowa z nich się zgodzi, to na papierze, tonerach, eksploatowaniu drukarek, kopertach i znaczkach pocztowych można zaoszczędzić znaczne kwoty. I czas, bo wysłanie dokumentu w postaci elektronicznej trwa tylko kilka kliknięć a wysłanie listu wiąże się ze staniem w kolejkach i traceniem czasu – a czas to pieniądz.

Najwygodniejszą formą „zrzucenia brzemienia” jakim jest prowadzenie biura jest korzystanie z oferty wirtualnego biura. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i inne miasta są siedzibami wielu firm, które de facto prosperują w innych miejscach. Takie biuro to nie tylko komfort, ale także ograniczenie wydatków dla firmy, która nie musi wynajmować pomieszczeń biurowych, opłacać sekretarki i dbać o wyposażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*