Jak ogrodzić teren?

Decydując się na ogrodzenie naszego domu i posesji warto pamiętać o wszystkich przepisach, które trzeba znać. Czasem wystarczy, że taką wiedzę posiada osoba wykonująca zlecenie, ewentualnie możemy poradzić się znajomych czy poszukać w sieci informacji prawnych dotyczących ogradzania działki.

Zawsze warto znać jednak kilka podstawowych zasad, dzięki którym unikniemy nieprzyjemności. I tak ogrodzenie, które posiada wysokość do 180 centymetrów nie może zostać zabezpieczone – poprzez użycie drutu czy też wystających prętów. Przepisy narzucają także wymiary wstawionej furtki oraz bramy – powinny one mieć kolejno 90 oraz 240 centymetrów. Oczywiście różnice centymetrowe dla nas samych nie mają większego znaczenia, natomiast według prawa jest to już wykroczenie.

Dodatkowo zarówno furtka jak i bramy muszą otwierać się na naszą posesję. Budowa ogrodzenia od strony ulicy – czyli od frontu – powinna zostać zgłoszona do gminnego wydziału architektury.

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów ogrodzeń – wykonuje się je z metalu, drewna, betonu, tworzywa, są też ogrodzenia murowane. Wybór jest naprawdę ogromny i czasem ciężko się zdecydować. Najważniejsze, aby ogrodzenie pasowało do wyglądu naszego domu oraz było solidne.

Ogrodzenie wykonane z metalu jest bardzo często wybierane. W głównej mierze za wyborem tego materiału przemawia bardzo atrakcyjna cena oraz łatwość montażu. Najczęściej wybierane są ogrodzenia z siatki. Do mody powracają również ogrodzenia drewniane. Trzeba przyznać, że są one jednymi z najładniejszych ogrodzeń, nie należą jednak do najtańszych, wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a przede wszystkim nie są aż tak trwałe, jak chociażby ogrodzenie metalowe.

Jeszcze jedną bardzo często wybieraną kategorią są ogrodzenia betonowe, głównie za sprawą ogromnego wyboru w zakresie ich kształtu. Ogrodzenia betonowe są trwałe – składają się betonowych bloków, które montuje się w specjalnych panelach przypominających słupki. Ogrodzenie to również wymaga pielęgnacji w postaci malowania odpowiednimi preparatami. Dobrze odnawiane może wytrwać nawet kilkadziesiąt lat. Więcej znajdziesz na stronie castorama.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*