Jak ogrodzić teren?

Decydując się na ogrodzenie naszego domu i posesji warto pamiętać o wszystkich przepisach, które trzeba znać. Czasem wystarczy, że taką wiedzę posiada osoba wykonująca zlecenie, ewentualnie możemy poradzić się znajomych czy poszukać w sieci informacji prawnych dotyczących ogradzania działki.

Zawsze warto znać jednak kilka podstawowych zasad, dzięki którym unikniemy nieprzyjemności. I tak ogrodzenie, które posiada wysokość do 180 centymetrów nie może zostać zabezpieczone – poprzez użycie drutu czy też wystających prętów. Przepisy narzucają także wymiary wstawionej furtki oraz bramy – powinny one mieć kolejno 90 oraz 240 centymetrów. Oczywiście różnice centymetrowe dla nas samych nie mają większego znaczenia, natomiast według prawa jest to już wykroczenie.

Dodatkowo zarówno furtka jak i bramy muszą otwierać się na naszą posesję. Budowa ogrodzenia od strony ulicy – czyli od frontu – powinna zostać zgłoszona do gminnego wydziału architektury.

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów ogrodzeń – wykonuje się je z metalu, drewna, betonu, tworzywa, są też ogrodzenia murowane. Wybór jest naprawdę ogromny i czasem ciężko się zdecydować. Najważniejsze, aby ogrodzenie pasowało do wyglądu naszego domu oraz było solidne.

Ogrodzenie wykonane z metalu jest bardzo często wybierane. W głównej mierze za wyborem tego materiału przemawia bardzo atrakcyjna cena oraz łatwość montażu. Najczęściej wybierane są ogrodzenia z siatki. Do mody powracają również ogrodzenia drewniane. Trzeba przyznać, że są one jednymi z najładniejszych ogrodzeń, nie należą jednak do najtańszych, wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a przede wszystkim nie są aż tak trwałe, jak chociażby ogrodzenie metalowe.

Jeszcze jedną bardzo często wybieraną kategorią są ogrodzenia betonowe, głównie za sprawą ogromnego wyboru w zakresie ich kształtu. Ogrodzenia betonowe są trwałe – składają się betonowych bloków, które montuje się w specjalnych panelach przypominających słupki. Ogrodzenie to również wymaga pielęgnacji w postaci malowania odpowiednimi preparatami. Dobrze odnawiane może wytrwać nawet kilkadziesiąt lat. Więcej znajdziesz na stronie castorama.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*