Księgowość w małej firmie – samodzielnie?

Założenie firmy nie przysparza zbyt wielu formalności, teraz jest to jeszcze szybsze, bo od 1. lipca 2011 roku możliwe jest składanie wniosku o założenie działalności gospodarczej przez internet. Wizyta w dwóch urzędach i ZUS-ie sprawia, że już następnego dnia po złożeniu wniosku możemy rozpocząć sprzedaż zarówno towarów, jak i usług.
Oprócz tych formalności, przedsiębiorcę czekają jeszcze inne, powtarzalne. Mowa o prowadzeniu księgowości, w tym przypadku w jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy jest szansa, aby przedsiębiorca mógł rejestrować swoje wydatki i wpływy samodzielnie? Oczywiście tak, nie trzeba mieć ku temu zbyt dużych umiejętności, gdyż księgowość ogranicza się do prowadzenia KPIR – księgi przychodów i rozchodów. Jest jednak kilka „ale”, o których należy pamiętać jeszcze przed podjęciem decyzji.
Do obowiązków przedsiębiorcy, który chce samodzielnie prowadzić księgowość należało będzie księgowanie faktur, tworzenie rozliczeń zarówno miesięcznych, jak i rocznych oraz kontakt z ZUS-em i US. Samodzielna księgowość to w Polsce wciąż novum, nie ma się więc co dziwić, kiedy panie w okienkach będą patrzyły na delikwenta, który rzucił się na głęboką, jak im się może zdawać, wodę, nader podejrzliwie. Samodzielne prowadzenie księgowości to również zaznajamianie się na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, umiejętność interpretacji często zawiłych pism urzędowych. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że przedsiębiorcy będzie potrzebny program do wystawiania rachunków, najczęściej faktur i paragonów. Tych „ale” wcale nie jest tak mało, jak można było już zauważyć. Są jednak i plusy tej sytuacji i liczne udogodnienia.
Prowadzący samodzielnie księgowość ma kontrolę nad wszystkimi wydatkami i przychodami w firmie, dzięki czemu łatwiej panuje nad jej kondycją finansową. Istnieje też wiele usług księgowości online, która oprócz narzędzi do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, proponuje również szkolenia, a nawet kontakt ze specjalistą 24 godziny na dobę. Zawsze można dopytać, a tym samym rozwiać wszelkie wątpliwości.
Prowadzenie księgowości w firmie to indywidualna kwestia. Dla jednych nie będzie to problemem, ale znajdą się i tacy przedsiębiorcy, którzy będą czuli się pewnej, jeśli zlecą to zadanie komuś bardziej doświadczonemu, a sami zajmą się tym, co robią najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*