Obraźliwe wpisy na pracodawców w internecie: jak na nie reagować?

praca

Co prawda już od dawna internet przestał być miejscem, w którym każdy bezkarnie i bezmyślnie może napisać, co mu się podoba. Mimo to zdarza się, że ludzie bezczelnie przekraczają dopuszczalne granice wolności słowa. Jak grzyby na deszczu wyrastają też ostatnio internetowe fora poświęcone pracodawcom, które potrafią przyprawiać przedsiębiorców o niezły ból głowy. Dlaczego i jak się przed tym bronić?

Jak walczyć z trollami?

Prawda wygląda tak, że pod osłoną pozornej anonimowości pracownicy bardzo często naruszają swoimi wypowiedziami prawo. Na łamach portalu Infor.pl napisano, jak się przed tym bronić. W tekście słusznie zwrócono uwagę na fakt, że właśnie poczucie bycia anonimowym sprawia, że pracownik nie ogranicza się tylko do krytyki pracodawców, która jest zgoda z prawem i merytoryczna. Niestety, częstokroć dochodzi do sytuacji, w której bezpardonowo naruszone zostają dobra osobiste członków kadry zarządzającej. Chodzi przykładowo o insynuacje związane z ich życiem prywatnym, a więc intymnym czy rodzinnym.

office

Jakby tego było mało bardzo często wypowiedzi tego typu są pozbawione podstaw. Przedsiębiorcom ochronę ich interesów umożliwia w takich sytuacjach polskie prawo. Co w tej sytuacji należy zrobić w pierwszej kolejności? Spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, czy, w ramach dbania o wizerunek naszej firmy, naszą intencją jest wyłączenie, które doprowadzi do usunięcia z internetu bezprawnych wpisów, czy łączyć się to będzie ze ściganiem potencjalnych sprawców. Co zrobić, by usunąć z forum wpisy? Przede wszystkim trzeba zwrócić się z takim żądaniem do internetowego portalu. Jednocześnie należy pamiętać, że lepiej zażądać też, żeby te wpisy zostały zarchiwizowane na wypadek ewentualnych postępowań przeciwko sprawcom. Nie wiadomo bowiem, czy nie będą się one toczyć w przyszłości. Zawsze można zrobić też screeny tych wpisów. Zwłaszcza, że najczęściej portale internetowe takie żądania spełniają.

537047_toplaps_

Dlaczego? Bo kiedy usuwają bezprawne wpisy, uwalnia je to od ewentualnej odpowiedzialności za ich treść. Co zaś zrobić, kiedy chce się ewentualnych sprawców ścigać? Musi się zdobyć ich osobowe dane, którymi przeważnie dysponują właśnie internetowe portale. Należy się także w tej sytuacji zwrócić do policji ze skargą. Policja z kolei może w imieniu pokrzywdzonego przedsiębiorcy wystąpić z żądaniem udostępnienia adresów IP sprawców do internetowego portalu. Na ich postawie można się później zgłosić do dostawcy internetu, żądając wskazania osobowych danów sprawców albo chociaż adresów, z których dokonywano bezprawnych wpisów. Na łamach Infor.pl dodano, że gdy policji udaje się uzyskać te dane, to możliwe jest pociągnięcie sprawców do pracowniczej odpowiedzialności. W następnej kolejności można rozważyć dochodzenie od nich cywilnych roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych albo ściągania ich na drodze karnej, chociażby za zniesławienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*