Własna działalność, pomysłem na bezrobocie

wspolpracownicy

Utrata pracy bywa bardzo dużym przeżyciem. Szczególnie, jeśli podczas zajmowania danego stanowiska nie specjalnie myśleliśmy o oszczędnościach, a oprócz zmartwień na temat swojej kondycji finansowej mamy także dodatkowe obciążenie w postaci dzieci i małżonka.

Strata pracy dla wielu osób bywa czymś z czym nie potrafią sobie poradzić. Jak się jednak okazuje taka sytuacja wcale nie musi być przyczynkiem do czegoś strasznego. Urzędy Pracy widząc potrzebę tworzenia na rynku czegoś co zastąpiłoby brak wolnych etatów, co raz częściej proponują założenie własnej działalności.

Do stracenia nie mamy praktycznie nic. Jednoosobową działalność gospodarczą możemy bowiem w każdej chwili założyć i zawiesić, bez żadnych konsekwencji prawnych i finansowych. Co więcej, w naszej kwestii zazwyczaj pozostaje wyłącznie pomysł na biznes. Sprawa pieniędzy może natomiast zostać bardzo szybko rozwiązana poprzez dotację otrzymaną z sakiewki Unii Europejskiej.

W Polsce istnieje obecnie wiele programów wspierających działalności młodych przedsiębiorców. Co roku powstaje jakiś inny, o nowej nazwie, ale w dużej mierze nawiązujący do poprzedniego. Cała idea jest bowiem bardzo podobna. Chodzi o to, by osoba zakładająca firmę miała możliwość rozwinięcia swojego interesu, który w biznes planie zapowiada się bardzo obiecująco.

Dlaczego państwo umożliwia aż w takim stopniu rozwój nowych mikrofirm?

Jak tłumaczą specjaliści, nie ma lepszego sposobu na wyjście z bezrobocia, jak konstruktywne działanie każdego, kto poszukuje akurat pracy.

Nic tak nie angażuje, jak własna inicjatywa. Praca dla siebie, na własny biznes może być czymś co sprawi, że ludzie, którzy akurat utracili pracę mogą na nowo poczuć się potrzebni i ważni.

Dla kogo wsparcie finansowe i dotacje?

Programy tego typu, zazwyczaj mają na celu pomoc albo osobom młodym do 26 roku życia lub osobom starszym, które utraciły prace i jednocześnie ukończyły 45 rok życia. Jak bowiem wskazują badania, to właśnie te osoby najtrudniej odnajdują się na rynku pracy.

Drugim aspektem branym pod uwagę podczas planowania dotacji jest miejsce zamieszkania. Więcej pieniędzy, trafia do mniejszych miast i wsi. Nie jest bowiem żadnym odkryciem, że to tam miejsc pracy jest jak na lekarstwo, a wiele z etatów jest obsadzanych poprzez członków najbliższej rodziny.

Jak z reguły działa pomoc przy udziale dotacji?

Pieniądze, które możemy otrzymać nie otrzymujemy od tak, czasem niezbędne jest złożenie wielu dokumentów potwierdzających nasz status oraz obecną sytuację materialną. Wiele z urzędów wymaga ponadto okazania pomysłu w postaci gotowego biznes planu, który będzie dowodem na to, że nasz biznes rzeczywiście ma rację bytu, a pieniądze nie zostaną przekazane w niepewne ręce.

office

Udział w projektach to jednak nie tylko pieniądze, ale również dodatkowe szkolenia zawodowe, wsparcie w zakresie wiedzy fachowej i finansowej. Przede wszystkim zatem możemy zyskać pomoc fachowców, która może się okazać niezbędna podczas podejmowania ważnych decyzji finansowych.

Szukasz podobnych informacji, zobacz tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*