Zalety i wady własnej działalności

plusWłasna firma to marzenie niejednej osoby. W wyobrażeniach widzimy siebie jako szefa, który pracuje w dogodnych godzinach i od którego wszystko tak naprawdę zależy. Prowadząc działalność jednak tak nie jest. Poniżej przedstawiamy wszystkie zalety i wady własnego biznesu.

Zalety Niewątpliwą zaletą własnego przedsiębiorstwa jest satysfakcja z tego, że nam się udało. Sam fakt, że mamy pod sobą działalność gospodarczą i możemy próbować sił na rynku jest sukcesem. Jestem przedsiębiorcą – czyż to nie brzmi dumnie? Co więcej, własna firma to zmiana sposobu postrzegania rzeczywistości. Od tej pory rzeczy będą takimi jakimi chcemy, by były, a nie takie jakie są. Własna działalność to także sposób na polepszenie kondycji finansowej. Co więcej, to samowystarczalność. Z prowadzeniem przedsiębiorstwa kojarzone są także elastyczne godziny pracy. Nie jesteśmy zobowiązani pracować od 7 do 15 czy też od 8 do 16. Wiele osób do zalet zalicza również możliwość korzystania z dotacji, wszelakich ulg, odpisów itp.

Wady Własna firma to jednak nie tylko same plusy. Po pierwsze mając firmę musimy za nią płacić (ZUS, podatek VAT, podatek dochodowy). Co więcej, nikt nie powiedział, że od razu odniesiemy sukces na rynku. Początkowo bardzo często pierwsze miesiące działania firmy na rynku to same koszty – dopiero z czasem firma może przynosić zysk. Bardzo często może okazać się także, że nasz pomysł okazał się nieudanym przedsięwzięciem. Do tego należy doliczyć różne nieprzewidziane zdarzenia, zmiany na rynku, konkurencję i mnóstwo biurokracji. Również musimy pamiętać o odpowiedzialności, która tak naprawdę tylko na nas ciąży. Nie zapominajmy też, że prowadzenie działalności to prowadzenie wszystkich części działalności – nie tylko produkcji, ale i księgowości, marketingu, logistyki itp. Jednym słowem prowadzenie firmy to obowiązki, obowiązki i jeszcze raz obowiązki.

Własna firma może okazać się trafionym pomysłem na życie, dzięki czemu zapewnimy sobie stałe źródło dochodów. Jeśli widzimy lukę na rynku, którą to właśnie my możemy łatwo zapełnić – nie ma chwili wahania. Bez ryzyka nic nie osiągniemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*