Co po studiach?

Początek października to czas, w którym co roku setki tysięcy młodych osób rozpoczyna kolejny rok studiów. Dzięki temu chcą zdobyć wykszłatcenie, a po ukończeniu studiów rozpocząć jak najlepszą pracę. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Wiele firm wymaga bowiem nie tylko ukończonych studiów, ale głównie kilkuletniego doświadczenia oraz bardzo dobrej znajomości językych obcych. Jakie są zatem możliwości dla swieżych absolwentów?

Rozpoczęcie własnej działaności
Jednym z ryzykowniejszych działań, aczkolwiek zapewniajacych lepsze warunki pracy i wynagrodzenie jest założenie własnej działaności. Jeśli mamy świeży i niespotykany pomysł związany z założeniem własnej firmy, można pomyśleć o pozyskaniu dotacji i spróbowaniu sił na rynku. Jest to oczywiście długa i ciężka droga, która wymaga prowadzenia firmy w każdym aspekcie np. w szeroko pojętej księgowości w tym KPiR, która dla wielu jest zmorą. Własna działalność to jednak także opcja, dzięki której można zaistnieć i wykorzystać zdobytą podczas edukacji więdzę i rześki umysł.

Zdobywanie doświadczenia
Marząc o pracy w wymarzonym zawodzie często trzeba się poświęcić. Mowa tutaj o rozpoczęciu bezłpatnej praktyki lub stażu pozwającego nabyć wymagane doświadczenie. Często taki proces trwa kilka miesięcy, podczas których niestety nie zarobimy ani grosza. Wiele firm jednak oferuje pracę po ukończeniu praktyki, dlatego jest to coraz bardziej popularna opcja brana pod uwagę przez absolwentów.

Praca w innej dziedzinie niż zdobyte wyksztakłcenie
Ciężka sytuacja na rynku sprawia, że absolwenci rzadko kiedy zaczynają pracować w swoim zawodzie. Konieczność zarabiaia pieniędzy zmusza ich do podjęcia zawodu w poszukiwanej obecnie posadzie. Z tego względu wiele miejsc pracy, które wymagają pracy fizycznej są obsadzone przez wysoko wykształconych ludzi. Dla osób, które nie podjęły jeszcze studiów, kierunki, które warto wziąć pod uwagę to architektura, budownictwo, branża farmacutyczna, kierunki medyczne czy np. rachunkowość.  To właśnie po nich zwiększona jest możliwość uzyskania pracy w zawodzie.

Dalsze wykłaształcenie
Wiele osób mimo wcześniejszych deklaracji dotyczących ukończeniu studiów w jak najszybszym czasie, zostaje na uczelni by rozpocząć studia doktoranckie. Na wielu uczelniach jest to dość opłacalne, gdyż wypłacane są stypendia sięgające od 1000 zł w górę. Zawsze jest to wyjście z sytuacji, które pozwala zapełnić pustkę na rynku bezrobocia.

Praca za granicą
Na pewno każdy z nas zna kogoś kto pracował w Anglii, Holandii czy Niemczech. Praca za granicą to także opcja, którą wybiera liczna rzesza studentów.  Wybierana jest  głównie ze względu na wysokie zarobki, która stanowczo przewyższają oferowane w Polsce stawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*