Coach, coaching – po co i dla kogo?

konkurencyjnosc

Angielskie/amerykańskie wtrącenia co raz częściej stosowane są w j. polskim. Nikogo już nie dziwi, że metody rekrutacyjne to powszechnie stosowane assesment centre, a profesjonalny menadżer to po prostu coach.
Czy jednak stosując tak powszechnie niektóre pojęcia zastanawialiśmy się chociaż raz, czy aby na pewno rozumiemy sens tych słów? Warto przecież wiedzieć i orientować się czym zajmuje się coach i jakie techniki stosuje.

Coach to osoba, która ma za zadanie pomóc w rozwoju poszczególnych pracowników i ich kompetencji. Coaching to natomiast coś na wzór wsparcia, które proponuje coach.

Na czym polega coaching?
Zakłada on ścisłą pomoc w rozwoju pracowników. Prowadzony jest wszędzie tam, gdzie rozwój kompetencji pracownika oraz jego zdolności jest niezwykle ważny w osiągnięciu podstawowych celów firmy.
Dobrze przeprowadzany coaching powinien odbywać się przy wsparciu przygotowanego do tego trenera. Tylko taka osoba wie bowiem jak nawiązać stosunki partnerskie z podwładnymi, by jednocześnie nie stracić u nich poważania.

Działania coacha oparte są ponad to w dużej mierze na relacji zaufania swoim pracownikom. Wierzy on w siłę wewnętrzną każdego, kto jest zatrudniony w jego firmie i czerpie z niej wszystko co najważniejsze.
Coach bardzo często wcale nie jest ekspertem w dziedzinie którą zajmuje się jego pracownik. Potrafi jednak budować takie strategie, które pomagają mu zagłębić się w temat, a pracownikowi tworzyć innowacyjne rozwiązania.

W czym ma nam pomóc coach?
Coach przede wszystkim ma być dobrym przywódcą i jednocześnie partnerem. Musi oczywiście pokazywać nam drogę do sukcesu poprzez wskazywanie najlepszych możliwości narzędzi, ale jednocześnie rozpatrywać wszystkie nasze pomysły i uwagi względem danego klienta lub projektu.

Coach musi przede wszystkim łączyć umiejętności przywódcze ze swoim doświadczeniem. Podstawowa zasada to jednak takie działanie, które pomoże pracownikowi w rozwiązaniu danego problemu, zamiast rozpatrywania jego przyczyn.

Rozpatrując zatem jak dużą rolę pełni coach, nie ma wątpliwości co do tego, że powinien również spełniać bardzo duże wymagania menadżerskie i zawodowe. W roli coacha może nie spełnić się bowiem osoba dopiero zaczynająca swoją karierę zawodową. Najlepiej jeśli będzie to doświadczony pracownik, który wspiął się już po kilku szczeblach kariery.

wspolpracownicy
Coach to ktoś na wzór trenera. Nauczyciela dostarczającego swoim podwładnym wiedzy z zakresu danej dziedziny. Pamiętajmy zatem, że coachem nie może być przypadkowa osoba. To w jej rekach spoczywa bowiem los wszystkich innych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*