Dokumenty aplikacyjne – list motywacyjny

jak napisać list motywacyjny?Napisanie CV czy listu motywacyjnego poprawnie, to prawdziwa sztuka, a ci, którzy ją posiądą, mają znacznie większe szanse zdobyć upragnioną posadę lub zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wytrawni spece od rekrutacji nie muszą wnikliwie analizować nadsyłanych aplikacji – najczęściej popełniane błędy od razu rzucają się w oczy.

List motywacyjny jest autoprezentacją osoby ubiegającej się o pracę, wyraża też jej intencje i motywacje, określa cele, które chciałaby osiągnąć w organizacji na danym stanowisku. Tyle teoria.

Zanim jednak zaczniesz cokolwiek pisać zastanów się, dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie i na tym konkretnym stanowisku. Następnie dowiedz się czegoś o twoim potencjalnym miejscu pracy – to nieprawda, że podobne informacje przydadzą się dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest rozsyłanie aplikacji hurtowo. Pamiętaj, że zarówno CV, jak i list motywacyjny należy zawsze pisać pod konkretną ofertę pracy!

Lis motywacyjny powinien zajmować nie więcej niż jedną stronę A4 oraz być napisany językiem formalnym (zapomnij więc o skrótach oraz wyrażeniach z mowy potocznej).

Nawet kilka razy sprawdź, czy aby na pewno wysyłasz list do właściwego adresata oraz czy nie zawiera on literówek – wszelkie błędy merytoryczne, stylistyczne czy ortograficzne dyskwalifikują Cię od razu.

List motywacyjny to nie drugie CV, dlatego powtarzanie w nim informacji zawartych już w życiorysie mija się z celem.

Niech twój potencjalny pracodawca po przeczytaniu twego listu wie też, że masz szacunek nie tylko do niego, ale i do siebie. To nie miejsce na wylewanie swych żali czy poniżanie się w jakikolwiek sposób.

Wreszcie jeśli nie jesteś pewny, czy twój list skonstruowany jest poprawnie, skorzystaj ze sprawdzonych wzorów dokumentów. Bądź jednak czujny – nie chodzi o to, byś bezmyślnie kopiował „gotowce”, lecz tylko się nimi inspirował, sprawdzając, co jeszcze powinien zawierać Twój własny dokument.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*