Pierwszy biznes: co z kredytem?

Kiedy człowiek chce wystartować z własnym biznesem, najpierw musi dokładnie przemyśleć wszystkie „za i przeciw”, a także stanąć przed bardzo trudnym zadaniem, jakim jest uzyskanie kredytu na firmę, które dopiero powstanie. Problem polega na tym, że w tej sytuacji nie tylko trudno ocenić zdolność kredytową, ale istnieje też spore ryzyko bankructwa. Co więc zrobić?

Kredytowe wojny

umowa zlecenie

Niestety, brutalne realia są takie, że banki częstokroć stawiają warunek, że trzeba prowadzić działalność od pół roku do nawet dwóch lat. Wynika to z faktu, że bardzo ostrożnie podchodzą one do finansowania nowych przedsiębiorstw. Mimo to na łamach portalu Ekonomia24.pl przypomniano, że są też banki, które decydują się na udzielanie kredytów na start. Mało tego, oferta takich kredytów coraz bardziej się rozszerza. Nawet jeśli taki klient stwarza bowiem ryzyko, to i tak jest rentowny. Co więc należy zrobić, by dostać taki kredyt? Przede wszystkim trzeba posiadać pozytywną kredytową historię. Zanim bank zdecyduje ci go udzielić, na pewno sprawdzi czy nie masz żadnych zobowiązań i czy spłacasz kredyty w terminie. Niewykluczone także, że trzeba będzie zaprezentować bankowi wstępne szacunki dotyczące przedsięwzięcia i biznes-plan. Dziennikarz portalu Ekonomia24.pl przypomniał również, jak ważne jest, żeby dokładnie określić, na co chce się przeznaczyć finansowanie i czy chodzi o kredyt hipoteczny, obrotowy czy inwestycyjny. Na początku najlepiej uzyskać te dwa ostatnie.

Jak dobrze zainwestować?

office

W przypadku inwestycyjnego, to jest on pomocny przy wybudowaniu nowych obiektów, zmodernizowaniu firmy czy zakupie nowego sprzętu, a przyznaje się go na okres od roku do dwudziestu lat. Co może być jego zabezpieczeniem? Chociażby weksel in blanco, wpis hipoteki do księgi wieczystej czy przeniesienie własności. Pamiętajmy też, że bankom zdarza się zapisywać w umowach, że chcą mieć możliwość kontrolowania tego, czy dane środki zostały przeznaczone na cel podany przez przedsiębiorcę w czasie załatwiania kredytowych formalności. A kiedy najlepiej zaciągnąć kredyt obrotowy, który przeważnie jest przyznawany na dwanaście miesięcy? Ano wtedy, kiedy chce się go przeznaczyć na finansowanie bieżących potrzeb, to znaczy na bieżące zobowiązania wobec dostawców i zakup materiałów czy towarów. Można zdecydować się też na kredyt hipoteczny, dzięki któremu można ubiegać się o zaciągnięcie kredytu o wyższej kwocie, sięgającej nawet kilkuset tysięcy złotych. Wówczas trzeba jednak mieć zabezpieczenie w postaci nieruchomości.

kalkulator

Ekonomia24.pl przypomina, że możliwe jest zaciągnięcie firmowego kredytu na zakup lub budowę nieruchomości, która będzie służyła do wykonywania gospodarczej działalności. Działalność związaną z prowadzeniem firmy można opłacić kredytem prywatnym. W tej sytuacji nieruchomością może być lokal, będący własnością rodziców, rodzeństwa czy dziadków danego przedsiębiorcy. W tej sytuacji umożliwia to zaliczenie odsetek kredytu prywatnego do kosztów związanych z gospodarczą działalnością. Równie dobrze można zdecydować się też na inny wariant: otwarte linie kredytowe, kredyty gotówkowe czy w rachunku bieżącym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*