Rachunki zryczałtowane czy podatek VAT?

biznesmen2Prowadząc firmę musimy zmierzyć się z rozliczeniami finansowymi wobec urzędu skarbowego. Bardzo często jest to związane z koniecznością działania w zgodzie z tysiącami różnych często niezrozumiałych dla przeciętnego człowieka przepisów. Otwierając własną firmę stajemy jednak przed kwestią decyzji czy własną działalność oprzeć o płacenie podatku VAT czy też ograniczyć się do rachunków zryczałtowanych. Decyzja o tym jest często dla firmy brzemienna w skutkach dlatego powinna być odpowiednio przemyślana.

Na samym początku należy stwierdzić, że obie formy rozliczeń mają swoje zalety i wady. Jeśli chodzi o rachunki na pewno skierowane są one ku usługodawcom, którym podatek VAT nie przyniesie, aż tak dużych profitów. Natomiast firmy, które zajmują się produkcja i sprzedażą powinny wybrać formę płatnika VAT. Jeśli chodzi o rachunek nie pozwala on odliczyć kosztów co jest niekorzystne dla naszych kontrahentów. Jeśli są nimi zwykłe osoby fizyczne nie przynosi to nam strat, gdyż takie osoby nie chcą takich kosztów odliczać. Dlatego właśnie usługodawcy mogą oszczędzić sobie dodatkowych kłopotów z rozliczeniami i pozostać na poziomie rachunków. Gdy jednak nasza działalność opiera się na sprzedaży i naszymi kontrahentami są duże firmy rachunki nie będą wystarczające. Firmy takie chcą bowiem odliczać sobie płacony VAT co pozwoli im obniżyć koszty. Jeśli nasza firma nie wystawia faktur najczęściej zdecydowana większość kontrahentów nie będzie zainteresowana prowadzeniem interesów z naszą firmą. Gdy więc chcemy coś sprzedawać należy zostać płatnikiem VAT.

Mimo, że przynosi to dodatkowe obowiązki wobec urzędu skarbowego zdecydowanie ułatwia rozwinięcie firmy i zdobycie dużych stały klientów. Poza tym, gdy staniemy się płatnikami VAT również koszty naszej działalności zostaną obniżone przez możliwe odliczenia. Co za tym idzie będziemy w stanie oferować produkty po niższych cenach i zdecydowanie łatwiej zdobędziemy sobie klientów. Na współczesnym rynku, gdzie panuje wielka konkurencja jest to bardzo ważne i liczy się każdy grosze w oferowanej cenie. Dlatego nie należy dopuścić do tego, by przez rachunki zryczałtowane stracić potencjalnych kontrahentów.

Podsumowując dla firm, które działają jako producenci i sprzedawcy najlepszym rozwiązaniem jest zostanie płatnikiem VAT natomiast w przypadku usługodawców nie jest to konieczne i mogą pozostać przy rachunkach, chyba że rozliczenia VAT są dla takiej firmy korzystniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*