Ryczałt ewidencjonowany – co i jak?

 

Zakładając firmę musimy się zdecydować na konkretną formę opodatkowania. Tutaj swoją rolę odgrywa nasz dzisiejszy bohater, czyli tytułowy ryczałt ewidencjonowany. W naszym kraju traktuje się go wyjątkowo ciepło i naprawdę wielu przedsiębiorców decyduje się na taką właśnie formę. Staje się ona jednak coraz bardziej ograniczona poprzez konkretnie wyznaczane sumy obrotów. Tym bardziej warto wiedzieć o nim nieco więcej.

Ryczałt ewidencjonowany zaskarbił sobie tylu sympatyków głównie dlatego, że jest to jedna z najbardziej uproszczonych form opodatkowania firmy. Prawo do jego wykorzystania może mieć każdy, kto prowadzi indywidualną działalność, ale także w spółce cywilnej oraz jawnej. Jak jest liczony? Wylicza się go na podstawie wpływów ze sprzedaży towarów lub usług, nie pomniejszonych o żadne koszty tej działalności. Stawki podatku wahają się od 3 do 20 procent i są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności.

Bycie tak zwanym ryczałtowcem nie jest jednak dostępne dla każdej branży i wiele z nich jest wykluczonych. Wypadają z niej osoby prowadzące lombard, kantor czy aptekę. Dotyczy się to również osób, wykonujących wolne zawody, aczkolwiek tutaj możemy mówić o ustępstwach od reguły, ponieważ ryczałtowcami mogą być między innymi technik dentystyczny, lekarz specjalista czy pielęgniarka, które wykonują osobiście działalność na rzecz ludności. Ryczałtowcem nie mogą być zaś także osoby dysponujące wyrobami, które są objęte podatkiem akcyzowym, oprócz energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Dla pewności warto zawsze odszukać swoją specjalność w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Bardzo ważna informacja jest taka, że rok 2013 przyniósł pewne ograniczenia nie tylko w zakresie poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności. Podatek w formie ryczałtu mogą bowiem płacić osoby, które w poprzednim roku podatkowym uzyskały przychód nie przekraczający 150 tysięcy euro i ten dochód osiągnęły samodzielnie. Objęte tym prawem są również osoby, które prowadziły działalność w formie spółki i ich dochód również nie przekroczył kwoty 150 tysięcy euro. Zasada, którą możemy nazwać roboczo zasadą „150 tysięcy” omija jednak osoby, które dopiero w tym roku rozpoczęły prowadzenie swojej działalności i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Aby płacić podatek w formie ryczałtu jesteśmy zmuszeni do złożenie specjalnego wniosku o chęci objęcia naszej działalność właśnie taką formą. Wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego i zrobić to najpóźniej dzień przed rozpoczęciem działalności. Jeśli jesteśmy zainteresowani zaś przejściem z innej formy opodatkowania właśnie na ryczałt, to winniśmy taki wniosek złożyć do 20 stycznia w nowym roku podatkowym.

One single comment

  1. Dobry post. Zauważyłem kilka literówek, jednak
    nic czym wypadałoby się przejmować. Pozdrawiam i zachęcam do wizyty
    u mnie, szczególnie jeżeli interesujesz się medycyną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*