Zakładanie firmy – pierwszy krok

Załatwienie wszystkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej może trochę zniechęcać, a niektórych nawet przerażać. Na szczęście od niedawna w Polsce obowiązują nowe przepisy, które ułatwiają postawienie pierwszego kroku na drodze do rozpoczęcia biznesu życia.

 

Od lipca 2011 roku osoby, które nie cierpią stania w kolejkach i odwiedzania urzędów odetchnęli z ulgą. Od tego dnia działa elektroniczny spis przedsiębiorców – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)– który wcześniej istniał tylko w wersji papierowej. Co to oznacza dla nowych przedsiębiorców? To, że teraz nie muszą wychodzić z domu, jeśli chcą zarejestrować swoją działalność gospodarczą. Jeśli posiadają konto zaufane ePUAP lub elektroniczny podpis kwalifikowany certyfikatem, to mogą cały fromularz wypełnić on-line i przesłać go drogą elektroniczną. Natomiast w przypadku braku konta ePUAP i elektronicznego podpisu, mogą wydrukować wypełniony formularz i zanieść do dowolnego urzędu gminy lub urzędu miasta. Wcześniej należało to zrobić w urzędzie odpowiednim do miejsca zameldowania.

Aby wypełnić formularz wystarczy mieć przy sobie swoje dokumenty – będzie trzeba wpisać swoje dokładne dane. Należy także określić profil działalności firmy. Nie robi się tego słownie a za pomocą punktów PKD 2007 (Polska Klasyfikacja Działalności). Należy wpisać wszystkie obszary, w których firma będzie funkcjonować. Ponadto należy określić od kiedy firma rozpocznie funkcjonować.

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z żądaniem wydania numeru REGON, który musi posiadać każda firma, oraz numeru NIP, który musi posiadać każdy podatnik (chyba, że już posiada numer identyfikacji podatkowej).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*